Čína tvrdí, že je stále oddaná sľubu zachovať autonómiu Hongkongu

30.07.2018 11:53
Mrakodrapy v Hong Kongu, Čína
Mrakodrapy v Hong Kongu. Ilustračné foto. Autor:

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v pondelok vyhlásil, že Čína je stále oddaná spôsobu vládnutia v Hongkongu v duchu "jedna krajina, dva systémy", a to aj napriek silnejúcim obavám, že Peking podrýva občianske slobody v bývalej britskej kolónii. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Wang I novinárom po rozhovoroch s britským rezortným kolegom Jeremym Huntom povedal, že Čína bude naďalej uplatňovať spomínaný systém zavedený v roku 1997, keď bolo mesto odovzdané pod čínsku správu. Dovtedy bol Hongkong od Číny nezávislé územie spravované Spojeným kráľovstvom.

Peking prisľúbil, že 50 rokov ponechá Hongkongu rozsiahlu autonómiu a občianske práva – avšak narastajú obavy, že čínski komunistickí vodcovia od sľubu ustupujú, lebo už potláčajú politickú opozíciu v Hongkongu.

Hunt, ktorý je na návšteve Pekingu, vyvolal na začiatku stretnutia s čínskym ministrom smiech, keď omylom o svojej manželke narodenej v Číne povedal, že je Japonka. Čína a Japonsko sú veľkými rivalmi, súperiacimi o vplyv v regióne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #Hong Kong
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku