Zavraždení ruskí novinári robili reportáž o žoldnieroch a 'Putinovom kuchárovi'

Bývalý ruský magnát Michail Chodorkovskij, ktorý založil projekt Centrum riadenia vyšetrovaní (CUR), potvrdil smrť troch ruských novinárov, ktorí v Stredoafrickej republike (SAR) nakrúcali reportáž o súkromných vojenských spoločnostiach. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax.

31.07.2018 23:25, aktualizované: 01.08.2018 09:17
debata (240)

Chodorkovskij vo svojom príspevku na Facebooku spresnil, že novinársky tím spolupracoval s Centrom riadenia vyšetrovaní na kauze zvanej Ruskí žoldnieri.

Ruské médiá predtým uviedli, že v SAR prišli o život ruský novinár Orchan Džemaľ, ktorý tam spolu s režisérom a dokumentaristom Alexandrom Rastorgujevom a zrejme aj kameramanom Kirillom Radčenkom nakrúcali film s súkromných vojenských spoločnostiach.

Trojica Rusov sa v čase, keď došlo k vražde, nachádzala zrejme v oblasti hlavného mesta Bangui, kam pricestovali minulú sobotu. Ešte v nedeľu, v súlade s dohodnutým plánom, sa spojili s Chodorkovského CUR, aby dohodli ďalší postup pri nakrúcaní. Odvtedy sa však s nimi nebolo možné spojiť.

Boli na základni Vagnerovci?

Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy ruskí novinári chceli v SAR navštíviť základňu, na ktorej údajne prechádzajú výcvikom žoldnieri z Ruska. Na základňu ich však nevpustili, pretože nemali akreditáciu od ministerstva obrany SAR, dodalo Echo.

Na tejto základni podľa Echa Moskvy pôsobí aj súkromná vojenská spoločnosť známa pod názvom Vagnerova skupina – spájaná s oligarchom Jevgenijom Prigožinom, o ktorom sa v ruských médiách píše ako o „Putinovom kuchárovi“. Žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa podľa Echa zapojili do bojových operácií v Donbase a pôsobia aj v Sýrii.

Upozornenie od tajných

Echo Moskvy citovalo agentúry AP, ktorá s odvolaním sa na starostu obce, kde údajne k incidentu došlo, uviedla, že na trojicu Rusov zaútočila banda asi desiatich ľudí s turbanmi na hlavách a hovoriacich len po arabsky. Rusov zabili na mieste, vodičovi auta, ktorý ich viezol, sa podarilo ujsť.

Starosta dodal, že tajné služby Rusov upozornili na riziko a navrhli im odložiť na iný deň cestu do lokality, kam sa navečer vybrali.

Nemenovaný zdroj v stredoafrickej polícii pre agentúru Interfax uviedol, že trojica Rusov prišla o život možno pri lúpeži. Podľa Echa Moskvy mali Rusi pri sebe asi 8500 dolárov a nahrávaciu techniku vrátane dvoch kamier.

Platili policajtom

Krátko pred incidentom údajne museli platiť úplatok miestnym policajtom, ktorí si drahé kamery všimli.

Stredoafrický rozhlas s odvolaním sa na svoje zdroje v silových rezortoch informoval, že ruských novinárov mohli zabiť príslušníci islamistickej povstaleckej skupiny Seleka, uviedlo Echo Moskvy.

Telá obetí sa podľa správy AP našli v meste Dekoua, vzdialenom približne 200 kilometrov od Bangui. Prípadom sa začal zaoberať aj Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom).

240 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #novinári #Stredoafrická republika
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy