Severná Kórea nezastavila svoje jadrové a raketové programy

Severná Kórea nezastavila svoje jadrové a raketové programy, čo je v rozpore so sankciami OSN. Vyplýva to z dôvernej správy OSN, o ktorej v sobotu informovala agentúra Reuters.

04.08.2018 13:42
Pukguksong, raketa, kldr, severna korea Foto: ,
Severokórejská raketa Pukguksong–2 je jednou z alternatív, ktorou môže režim Kim Čong-una udrieť na svet.
debata (6)

Polročnú správu nezávislých odborníkov, ktorí sledujú vykonávanie sankcií OSN, dostal na stôl sankčný výbor Bezpečnostnej rady OSN v piatok večer.

„(Severná Kórea) počas roka 2018 nezastavila svoje jadrové a raketové programy a naďalej porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN prostredníctvom masívneho nárastu nedovoleného prečerpávania ropných produktov z lode na loď (v medzinárodných vodách), ako aj prostredníctvom prepravy uhlia na mori,“ uviedli odborníci v 149-stranovej správe.

Podľa nej Severná Kórea taktiež vojensky spolupracuje so Sýriou a snaží sa predávať zbrane šiitským povstalcom v Jemene.

Kórea má porušovať viacero zákazov

Pchjongjang podľa správy porušil aj zákaz vývozu textilu tým, že v období od októbra 2017 do marca 2018 vyviezol tovar za viac ako 100 miliónov dolárov do Číny, Ghany, Indie, Mexika, Thajska, Turecka, Uruguaja a na Srí Lanku.

Správa sa dostala na verejnosť v čase, keď navrhujú zníženie sankcií

Správa nezávislých odborníkov sa dostala na verejnosť v čase, keď Rusko a Čína navrhujú, aby Bezpečnostná rada OSN začala diskutovať o zmiernení sankcií v KĽDR po tom, čo sa v júni konala historická schôdzka medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Dohodli sa, že budú pracovať na odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea