Severná Kórea je znepokojená postojom USA

04.08.2018 14:10
Kim Čong-un
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Autor: ,

Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho v sobotu vyjadril znepokojenie v súvislosti s postojom USA voči tomuto izolovanému štátu. Napriek tomu je stále pevne odhodlaný realizovať jadrovú dohodu, ktorú s Washingtonom dosiahli v júni. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

V júni sa konala historická schôdzka medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Obaja lídri sa dohodli na denuklearizácii Severnej Kórey a nastolenia mieru na Kórejskom polostrove.

Podľa severokórejského šéfa diplomace USA čoraz hlasnejšie vystupujú za zachovanie sankcií voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Ri Jong-ho to uviedol v Singapure na rokovaní s rezortnými partnermi zo Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Ri Jong-ho povedal, že zatiaľ čo Severná Kórea „iniciovala opatrenia dobrej vôle“ vrátane „moratória na jadrové a raketové skúšky a demontáže areálu jadrových skúšok“, Spojené štáty sa vrátili k predchádzajúcemu prístupu voči KĽDR, ktorý je „ďaleko od zámeru ich lídra“.

Pompeo varoval pred obchádzaním medzinárodných sankcií

Ri Jong-ho tak reagoval na slová ministra zahraničných vecí Spojených štátov Mikea Pompea. Ten počas návštevy Singapuru varoval Rusko, Čínu a iné krajiny pred obchádzaním medzinárodných sankcií, ktoré majú vytvárať nátlak na Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich jadrových zbraní, informovala AP.

#Severná Kórea #sankcie #jadrový program
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku