Podľa jeho slov, ktoré citovala tlačová agentúra APA, počet migrantov prichádzajúcich do krajiny poklesol v tomto období o 85 percent oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roka.
Dôvodom na hrdosť je to, že „Stredozemné more už nie je cintorínom pre bezmenných migrantov“, povedal Conte na tlačovej konferencii v Ríme.
Taliansko často čelí obviňovaniu, že uzavrelo svoje prístavy pre lode s migrantmi, v skutočnosti však nikdy „nespochybnilo“ zachraňovanie migrantov z humanitárnych dôvodov, pokračoval premiér.
Riešenie s rozumným prístupom
„Vždy bola zaistená prítomnosť našich lodí v Stredozemnom mori, ako aj možnosť prijať osoby v ohrození. Zmenili sme však náš prístup. Kurz, ktorý doteraz Taliansko sledovalo, spôsobil za 15 rokov 34 000 úmrtí v Stredozemnom mori,“ tvrdí Conte.
Podľa premiéra má Taliansko záujem na „riešení prisťahovaleckej problematiky s rozumným prístupom“, pričom už dosiahlo aj „zmenu v Európe a európsku angažovanosť“. „Toto je veľký výsledok, na ktorom chceme ďalej budovať,“ uzavrel Conte.
Nová vláda v Ríme zastáva názor, že Európska únia nepomáha Taliansku zvládnuť nápor desaťtisícov migrantov prichádzajúcich každoročne cez Stredozemné more, predovšetkým z Líbye. Ľudskoprávne organizácie zase kritizujú politiku, na základe ktorej majú migrantov na mori zachraňovať líbyjské pobrežné hliadky. V tomto prípade sa totiž migranti dostanú do táborov v Líbyi, kde sú zadržiavaní v často neľudských podmienkach.