Delsa Solórzanová, predsedníčka výboru Národného zhromaždenia pre domácu politiku, v rozhovore pre denník El Nacional ďalej informovala, že ňou vedený výbor začal svoje vlastné vyšetrovanie, „pretože chceme poznať pravdu, ktorú chce Maduro skryť“. Národné zhromaždenie je jediným orgánom Venezuely, ktorý má pod kontrolou opozícia.
V súvislosti s pokusom o atentát na Madura, ktorý mal byť spáchaný dvoma dronmi s výbušninami, venezuelské policajné zložky zadržali už desať osôb, pričom okruh podozrivých sa rozšíril na 19 ľudí.
Vo väzení je aj poslanec parlamentu Juan Requesens, ktorého Maduro obvinil z účasti na pokuse o atentát.
Podľa Madura je do prípadu zapletený aj ďalší poslanec, známy venezuelský politik Julio Borges, ktorý žije v kolumbijskom exile. Denník El Periódico napísal, že Madurova vláda bude žiadať od Kolumbie vydanie Borgesa a ďalších štyroch podozrivých osôb.
Väzenie za kritiku?
Poslanci Národného zhromaždenia vo štvrtok odsúdili Requesensovo zadržanie. Jeho kreslo v zasadacej sále vyznačili tabuľkou s nápisom, že sa stal obeťou únosu alebo násilného zmiznutia. Poslanci sa dohodli, že o Requesensovom prípade budú informovať aj Organizáciu amerických štátov. O prípade bol upovedomený aj vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn, dodal denník El Universal.
Poslancova sestra Rafaela, ktorá je vodkyňou študentského hnutia, pre venezuelské médiá uviedla, že jej brat bol zadržaný za kritiku Madurovho represívneho režimu. Vo väzbe nemá možnosť kontaktovať sa s vonkajším svetom a nedovolili mu ani návštevu advokáta.
Na štvrtkovom zasadnutí Národného zhromaždenia, kde sa spomínal Requesensov prípad, sa zúčastnili viacerí diplomati z USA, Francúzska a Kanady, aby takto dali najavo podporu opozícii.
Ústavodarné zhromaždenie, ktorého vznik inicioval Maduro v záujme posilnenia svojej moci a nie je v ňom ani jeden zástupca opozície, v stredu zrušilo poslaneckú imunitu Borgesa i Requesensa.