Bezpečnostným silám sa podarilo zmariť útok na koptský kostol pri Káhire

Egyptským bezpečnostným silám sa podarilo prekaziť útok muža opásaného výbušninami, ktorý sa chcel odpáliť v kopstkom kostole severne od metropole Káhira. S odvolaním sa na miestne úrady o tom informovala agentúra AP.

11.08.2018 20:58
egypt, kostol, terorizmus Foto: ,
Egyptské bezpečnostné zložky pri kostole v Káhire, pri ktorom sa pokúsil odpáliť útočník.
debata

Muž sa pokúšal dostať sa do kostola v provincií Kaljúbíja spolu s veriacimi. Na mieste však bola posilnené bezpečnostné opaterenia a vo vstupe mu zabránili. Miestne médiá informovali, že sa napokon odpálil asi o 250 metrov ďalej, pričom pri výbuchu zahynul len on.

K zodpovednosti za čin sa doposiaľ neprihlásila nijaká teroristická skupina.

V Egypte žije zhruba osem miliónov koptov, ktorí tak tvoria desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny. Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická a po nej neskôr druhá, armádou podporovaná vláda, cítia sa kopti oveľa viac ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín.

Vlani v apríli sa terčom dvoch samovražedných atentátov stali dva koptské chrámy, ktoré boli v ten deň, na Kvetnú nedeľu, plné veriacich. Pri týchto útokoch, ku ktorým sa prihlásil Islamský štát, zahynulo najmenej 47 ľudí. Egyptská vláda po nich vyhlásila na celom území krajiny výnimočný stav.

debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Egypt #kopti