V Izraeli zadržali známeho novinára a pýtali sa ho na politické názory

Známeho politického komentátora Petra Beinarta, ktorý často kritizuje Izrael, zadržali na Letisku Bena Guriona v Tel Avive. Predtým, ako mu povolili vstup do Izraela, ho hodinu vypočúvali ohľadom jeho politických názorov. Informovala o tom agentúra AP.

13.08.2018 21:49
debata (24)
Prominentný politický komentátor Peter Beinart. Foto: SITA/AP, Sebastian Scheiner
Peter Beinart Prominentný politický komentátor Peter Beinart.

Beinart, ktorý pôsobí ako dopisovateľ prestížneho politického mesačníka The Atlantic a komentátor spravodajskej televízie CNN, uviedol, že ho v nedeľu, keď prišiel spolu s rodinou do Izraela, odviedli bokom a hodinu ho vypočúvali. Až následne mu dovolili pokračovať v ceste. Beinart prišiel do Izraela, aby sa zúčastnil bat micvy jednej svojej príbuznej.

Bar micva (u chlapcov) alebo bat micva (u dievčat) je židovský náboženský obrad, počas ktorého sa zo židovského chlapca či dievčaťa stáva dospelý človek, ktorý na seba prijíma zodpovednosť za dodržiavania prikázaní – micvot.

Prominentný novinár povedal, že ho poslali do malej miestnosti, kde sa ho pracovník bezpečnostnej služby pýtal na jeho politické aktivity a na jeho účasť na nenásilnom proteste v Predjordánsku. Keď si zavolal izraelského právnika, po viac ako hodine ho prepustili.

„Ten rozhovor bol skľučujúci, ale nie zastrašujúci. Izrael rovnako ako Amerika je čím ďalej tým škaredší,“ komentoval svoje zadržanie na izraelskom letisku Beinart.

Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označil incident za „administratív­ny omyl“.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #novinár #tel aviv