Pre sopečnú činnosť evakuovali celý ostrov Ambae v Oceánii

14.08.2018 10:01

Vanuatská republika už po druhý raz za menej než jeden rok vzhľadom na sopečnú aktivitu evakuovala celý ostrov Ambae, na ktorom žije 11 000 obyvateľov. Informovala o tom v utorok agentúra DPA, citujúc vládne zdroje.

Vláda v júli opätovne zaviedla mimoriadny stav, pričom nariadila masovú evakuáciu Ambae, na ktorom vulkán Manaro pred rokom chrlil sopečný popol. Obyvateľov ostrova Ambae evakuovali na susedné ostrovy Maewo a Espiritu Santo.

Stovky obyvateľov si zvolili možnosť opustiť Ambae dobrovoľne, zatiaľ čo vláda tam vyslala políciu a poriadkové orgány, ktoré zabezpečili odchod zvyšku ľudí z ostrova. Vláda zabezpečila evakuovaným ľuďom potraviny, vodu, hygienické potreby a nepremokavé plachty, píšu miestne médiá.

Množstvo obyvateľov ostrova Ambae sa vrátilo domov začiatkom roka, avšak vulkanická aktivita na ostrove sa v marci obnovila. V júli bol padajúci popolček taký intenzívny, že zatienil slnečný svit; v určitých častiach ostrova spôsobil aj kyslý dážď.

Na Vanuatu žije 270 000 ľudí. Jeho najbližším susedom je Nová Kaledónia, patriaca Francúzsku, ležiaca približne 650 kilometrov juhozápadne.

#sopka #evakuácia #Vanuatu #Austrália a Oceánia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku