Putin sa po dohode o Kaspiku stretol s turkménskym lídrom

Ruský prezident Vladimir Putin privítal v čiernomorskom letovisku Soči svojho turkménskeho náprotivka Gurbangulyho Berdymuchamedova na rokovaniach, ktoré prichádzajú po nedávnom podpísaní nového dohovoru o právnom štatúte na prírodné zdroje bohatého Kaspického mora.

16.08.2018 11:07
Vladimir Putin, Gurbanguly Berdimuhamedow, Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) s turkménskym prezidentom Gurbangulym Berdimuhamedowom.
debata (7)

Začiatkom stretnutia v stredu Putin vyhlásil, že by rád s turkménskym prezidentom hovoril o „všetkých záležitostiach, ktoré sú dôležité pre bilaterálne vzťahy“, informuje stanica Slobodná Európa.

„Naše vzťahy sme vždy budovali na vzájomnom rešpekte, takže aj teraz robíme všetko pre to, aby sme podporili našu spoluprácu,“ vyhlásil turkménsky líder.

Pred týmto neformálnym stretnutím Kremeľ oznámil, že dialóg Putina s Berdymuchamedovom sa dotkne „celej škály bilaterálnych otázok“ vrátane energetiky.

Stretnutie prichádza tri dni po summite prezidentov všetkých krajín, ktoré ležia na pobreží Kaspického mora. Summit sa konal v kazašskom meste Aktau, kde Putin, Berdymuchamedov a prezidenti Azerbajdžanu, Iránu a Kazachstanu uzavreli dohovor o právnom štatúte a delimitácii Kaspiku, ktorý vo svojom dne ukrýva bohaté zásoby ropy a zemného plynu.

Moskva a Ašchabad vlani v októbri podpísali tiež dohodu o strategickom partnerstve.

Rusko-turkménske vzťahy však zaťažujú spory ohľadom dodávok zemného plynu. Rusko už roky nenakupuje od Turkménska zemný plyn, pričom ako dôvod tohto opatrenia uvádza porušenie kontraktu zo strany Ašchabadu.

Turkménsko sa štylizuje do polohy neutrálnej krajiny a nie je členom Ruskom vedenej Eurázijskej ekonomickej únie (EEÚ) ani Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB).

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Kaspické more #Gurbanguly Berdimuhamedow