Netanjahu vo Vilniuse, ktorý je domovom jeho predkov, sa vo štvrtok oficiálne poďakoval litovskému premiérovi Sauliusovi Skvernelisovi za to, že Litva v EÚ podporuje Izrael, čo označil za osviežujúci príklad „priamosti, pravdovravnosti a odvahy“.
Zároveň si vo svojom prejave neodpustil kritiku Bruselu. „Brusel sa k Izraelu často správa zle,“ podotkol Netanjahu s tým, že Izrael čelí skresleným obvineniam zo strany EÚ.
Litva v decembri pomohla Netanjahuovi stretnúť sa s ministrami zahraničných vecí EÚ tým, že mu zaistila oficiálne pozvanie na raňajky ministrov pred summitom. Krok Litvy bol vtedy vnímaný ako odporujúci protokolu a rozhorčil kanceláriu šéfky úniovej diplomacie Federiky Mogheriniovej.
Netanjahu sa snaží vytvoriť puto s „najnacionalistickejšími“ štátmi
Netanjahu sa systematicky snaží vytvoriť puto s najnacionalistickejšími štátmi v strednej a východnej Európe s cieľom sabotovať možnosť konsenzu, ktorý je v rámci európskych krajín potrebný pre jednotnú zahraničnú politiku voči Izraelu, hodnotí stratégiu predsedu izraelskej vlády Haarec, pričom upozorňuje napríklad na vrelé prijatie maďarského premiéra Viktora Orbána a Netanjahuove rozhovory s predstaviteľmi krajín V4, ku ktorým okrem Maďarska patrí Slovensko, Česko a Poľsko.
„Chcem vyvážiť nie vždy priateľský postoj EÚ k Izraelu, aby sa nám dostalo spravodlivejších a priamejších rokovaní. Robím to prostredníctvom kontaktov v rámci blokov v EU, v krajinách východnej Európy a teraz v Pobaltí a tiež v ďalších krajinách,“ uviedol Netanjahu, kým nastúpil do lietadla do Litvy.
V Litve sa má izraelský premiér stretnúť aj s lídrami Lotyšska a Estónska.
Hlavným dlhodobým cieľom Netanjahua je podľa Haarecu za každú cenu podkopať v EÚ postoje Nemecka a Francúzska, ktoré riešenie palestínsko-izraelského konfliktu vidia v podobe dvoch štátov.