Západonílskemu vírusu podľahli v Izraeli dvaja ľudia, 68 sa nakazilo

Západonílskym vírusom sa v Izraeli v ostatnom čase nakazilo prinajmenšom 70 ľudí, z ktorých dvaja ochoreniu podľahli. S odvolaním sa na údaje izraelského ministerstva zdravotníctva o tom v piatok informovala agentúra DPA.

24.08.2018 14:08
debata

Obete mali 85 a 75 rokov a podľa ministerstva sa vírusom nakazili v čase, keď už trpeli inými nespresnenými chorobami. Zvyšnými 68 nakazenými sú najmä ľudia vo vyššom veku, ktorí sa už pred infikovaním taktiež liečili na nejakú chorobu.

Západonílsky vírus vyčíňa v tomto roku i v Grécku, kde už usmrtil 11 ľudí a podľa štvrtkového vyhlásenia miestneho úradu na reguláciu a prevenciu chorôb (KEELPNO) sa ním infikovalo ďalších 96 osôb, zväčša na Peloponézskom polostrove a západne od Atén.

Rovnakým vírusom sa infikovalo v tomto roku 159 ľudí i v Srbsku, pričom 15 z nich nákaze podľahlo, informovali ešte v stredu tamojšie médiá. Výskyt vírusu hlásili v tomto roku aj z Chorvátska, Kosova, Maďarska, Rumunska či Talianska.

Zdrojom vírusu sú vtáky

Zdrojom tohto vírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v roku 1937 v Ugande a ktorý v roku 1950 spôsobil vôbec prvú epidémiu v Egypte, sú nezriedka divo žijúce vtáky. Z nich ho komáre rodu culex prenášajú i na ľudí. V období, keď komárov pribúda – zväčša od druhej polovice júla do septembra – sa zvyšuje aj počet nakazených. Najviac ohrozenými skupinami populácie sú dôchodcovia, chronickí chorí, ako aj osoby so slabšou imunitou.

K symptómom tohto nákazlivého ochorenia patrí horúčka, bolenie hlavy, zvracanie i vyrážky. Riziko úmrtia u ľudí, trpiacich už pred infikovaním nejakou chorobu, je podľa DPA asi desať percent.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #vírus #vírus západonílskej horúčky