Stop peniazom pre Palestínčanov: Ide o Trumpovo lacného vydieranie, reaguje OOP

Popredná členka Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) Hanán Ašráwíová obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ako politický nástroj používa lacné vydieranie. Reagovala tak na Trumpovo najnovšie rozhodnutie zrušiť Palestínčanom finančnú pomoc vo výške 200 miliónov dolárov.

25.08.2018 13:04, aktualizované: 16:40
Palestína Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (21)

„Administratíva Spojených štátov už ukázala podlosť ducha pri svojich nekalých dohodách ohľadne izraelskej okupácie,“ povedala Ašráwíová v piatok večer vo svojom vyhlásení. „A teraz – potrestaním palestínskych obetí tejto okupácie – ukazuje ešte aj podlosť na poli ekonomickom,“ dodala palestínska politička, citovaná agentúrou DPA.

Palestínčania sa však týmto krokom Spojených štátov nedajú zastrašiť, zaprisahala sa.

Škrtnutú finančnú výpomoc, ktorá mala pôvodne ísť na programy a projekty v Predjordánsku a pásme Gazy, nariadil šéf Bieleho domu presmerovať na iné účely. Americká vláda sa podľa Trumpových slov chce totiž presvedčiť, či finančné prostriedky z Washingtonu „sú skutočne využívané v národnom záujme Spojených štátov a majú pre amerického daňového poplatníka význam“.

Boj o Jeruzalem

Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása tvrdí, že účelom rozhodnutia Spojených štátov zrušiť vyše dvestomilióndo­lárovú pomoc Palestínčanom je donútiť ich, aby sa vzdali svojho nároku na Jeruzalem.

Nabíl abú Rudajná v sobotu pre agentúru AP povedal, že tento krok je súčasťou pokračujúceho politického a finančného tlaku na palestínske vedenie.

Hovorca ďalej uviedol, že Američania si musia plne uvedomovať, že bez východného Jeruzalema ako hlavného mesta palestínskeho štátu mier byť nemôže.

Presťahovali veľvyslanectvo

Trumpova administratíva už raz tento rok rozhnevala palestínskych Arabov, keď presťahovala veľvyslanectvo USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Palestínčania sa totiž ešte stále nádejajú, že východný Jeruzalem bude raz hlavným mestom ich budúceho štátu.

Predjordánsko – čiže západný breh rieky Jordán – a východnú časť Jeruzalema obsadil Izrael počas tzv. šesťdňovej vojny v roku 1967.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #OOP
Flowers