Macron: Orbán a Salvini ma právom vnímajú ako hlavného protivníka, im neustúpim

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa chce v otázkach migračnej politiky Európskej únie postaviť proti maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a talianskemu ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

29.08.2018 14:38
macron Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
debata (11)

„Nacionalistom a tým, ktorí podporujú tieto nenávistné prejavy, ani len trocha neustúpim,“ vyhlásil Macron pred novinármi počas stredajšej návštevy Dánska. „A ak chcú vo mne vidieť svojho hlavného protivníka, tak majú pravdu.“

Orbán a Salvini v utorok avizovali, že chcú v EÚ vytvoriť spojenectvo odporcov migrácie. V Európe dnes existujú dva tábory – a Macron je „vodca tých strán, ktoré podporujú migráciu do Európy“, uviedol Orbán. „Na druhej strane stojíme my, ktorí chcú zastaviť nelegálnu migráciu,“ citovala ho DPA.

Macron uviedol, že v súčasnosti sa rysuje ostrý protiklad „medzi nacionalistami a progresívnymi“. V nasledujúcich týždňoch sa podľa neho očakávajú ďalekosiahle rozhodnutia o téme migrácie. To si vyžaduje serióznosť a zodpovednosť, ale aj spätosť „s našimi hodnotami“.

Francúzsky líder sa vyslovil za „skutočnú politiku voči krajinám pôvodu s ohľadom na naše hranice a vnútro“. „To nie je to, čo pán Orbán alebo pán Salvini navrhujú,“ dodal.

Očakáva sa, že migračná politika bude jednou z ústredných sporných tém pri voľbách do Európskeho parlamentu v budúcom roku.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Viktor Orbán #Emmanuel Macron #Matteo Salvini