Merkelová sa na ceste po Afrike zamerala na migráciu

31.08.2018 13:58
merkelová, buhari
Nemecká kancelárka Angela Merkelová na návšteve Nigérie. Vedľa nej prezident Muhammad Buhari. Autor: ,

Nemecká kancelárka Angela Merkelová absolvovala v piatok v Nigérii stretnutie s tamojším prezidentom Muhammaduom Buharim. Nemecká politička končí v Lagose svoje trojdňové turné po trojici afrických štátoch - Senegal, Ghana a Nigéria - zamerané na posilnenie ekonomického rozvoja a riešenie problému ilegálnej migrácie.

Merkelová a Buhari sa sústredili predovšetkým na ilegálnu migráciu. Práve Nigérijčania totiž tvoria najväčšiu skupinu spomedzi afrických migrantov, ktorí sa vydajú na nebezpečnú cestu do Európy cez Stredozemné more. Ich odchod z vlasti okrem iných faktorov aktivuje činnosť islamských radikálov na severe krajiny, dodala DPA.

Kancelárka by mala s Buharim hovoriť aj o aktuálnej situácii s povstalcami a o tom, ako africkú krajinu stabilizovať. Stretla sa aj so zástupcom Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), s ktorým hovorila o hospodárskej spolupráci v rámci regiónu.

Islamistická teroristická organizácia Boko Haram začala v Nigérii pôsobiť v roku 2009. Pred jej násilnosťami utieklo zo svojich domovov približne 2,5 milióna ľudí a okolo 20.000 ďalších títo militanti zabili.

Nigéria je regionálnou veľmocou západnej Afriky a zároveň najľudnatejšou krajinou tohto kontinentu. Je tiež jedným z najväčších producentov ropy v Afrike. Okrem povstania bojovníkov Boko Haram a extrémistov spojených s organizáciou Islamský štát (IS) na severe krajiny ju sužujú násilné konflikty medzi pastiermi dobytka a roľníkmi v centrálnej oblasti krajiny, ako aj medzi militantmi na juhu.

Merkelovú v Nigérii, ako aj Senegale a Ghane, ktoré sú považované za dve najrýchlejšie sa rozvíjajúce ekonomiky Afriky, sprevádzala skupina podnikateľov.

#Afrika #Angela Merkelová #migrácia #migračná kríza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku