Putin sa zúčastní mierových rokovaniach o Sýrii v Teheráne

Ruský prezident Vladimir Putin sa plánuje zúčastniť na budúcotýždňových mierových rokovaniach o Sýrii v Teheráne, ktorých ďalšími účastníkmi majú byť prezidenti Iránu a Turecka.

31.08.2018 15:10
putin Foto: ,
Ľudia na ulici v Moskve sledujú live stream s vystúpenim prezidenta Putina.
debata (8)

Podľa tlačovej agentúry DPA potvrdil Kremeľ v piatok prebiehajúce prípravy na tento summit, naplánovaný na 7. septembra.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo vyjadrení, ktoré priniesli štátne médiá, uviedol, že v rámci summitu sa očakáva dvojstranné stretnutie Putina s tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Rusko a Irán pôsobia v sýrskej občianskej vojne ako hlavní vojenskí podporovatelia vlády v Damasku, spolupracujú však s Tureckom, ktoré podporuje sýrsku opozíciu, na udržiavaní bezpečných zón pre civilistov.

Putin, Erdogan a iránsky prezident Hasan Rúhání sa stretli naposledy v apríli v tureckej Ankare, kde sa dohodli na zrýchlení svojich snáh priniesť pokoj do Sýrie a zlepšiť dodávky humanitárnej pomoci tamojším obyvateľom.

Očakáva sa, že sýrske vládne sily začnú čoskoro novú ofenzívu, tentoraz v severozápadnej provincii Idlib, ktorá je poslednou dôležitou baštou protivládnych povstalcov.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #Vladimir Putin #vojna v Sýrii