Koncert proti rasizmu v Chemnitzi prilákal 65-tisíc ľudí

03.09.2018 22:17
chemnitz
Koncert proti rasizmu v nemeckom Chemnitzi. Autor: ,

Koncert proti rasizmu a pravicovému extrémizmu večer v centre východonemeckého Chemnitzu prilákal podľa odhadu mesta 65 000 ľudí, čo je výrazne viac, než sa čakalo.

Dianie v Chemnitzi, ktoré vyhrotila vražda tridsaťpäťročného Nemca, z ktorej je podozrivá dvojica migrantov, naďalej hýbe nemeckou politickou scénou. Mesto v poslednom týždni zažilo sériu demonštrácií, z ktorých niektoré sprevádzali výtržnosti a útoky na prisťahovalcov.

„Sme rôzni, ale v jednej veci hovoríme rovnakou rečou – nedávame žiadny priestor honu na ľudí, žiadny priestor rasizmu,“ vyhlásila v úvode dnešnej akcie jedna z rečníčiek. Dav ľudí, z ktorých mnohí držali transparenty, jej odpovedal skandovaním hesla „Nacisti preč“. Potom nasledovala minúta ticha za zabitého Daniela Hilliga.

Vedľa vyslania jasného signálu proti neonacizmu bolo cieľom koncertu, ktorý sa uskutočnil pri kostole Johanniskirche, tiež vybranie peňazí na podporu rodiny zabitého muža a protifašistických iniciatív v Sasku. Akcia sa zaobišla bez problémov. K drobným stretom podľa polície došlo len okolo neďaleko vzdialeného improvizovaného pamätníka pre Hilliga.

Prezident podporil ľavicových radikálov

Koncert, ktorý vyvrcholil vystúpením slávnej kapely Die Toten Hosen okolo 21:00, sa ale nezaobišiel bez kontroverzií. Mesto Chemnitz kvôli nemu nepovolilo dvojicu demonštrácií, ktoré dnes v bezprostrednej blízkosti chceli uskutočniť pravicové organizácie.

Terčom kritiky zo strany generálnej tajomníčky kresťanských demokratov (CDU) Annegret Krampovej-Karrenbauerovej sa potom stal prezident Frank-Walter Steinmeier za to, že koncert zdieľaním na facebooku podporil, hoci bolo jasné, že na ňom vystúpi skupina Feine Sahne Fischfilet, ktorá má podľa niektorých blízko k ľavicovému radikalizmu. Sociálni demokrati sa v reakcii na to zase obratom pýtali, či politička CDU v terajšej situácii nemá nič lepšie na práci.

Situácia vo štvrťmiliónovom Chemnitzi, ktorý leží neďaleko hraníc s Českom, sa vyhrotila 26. augusta po zabití Hilliga. Protestov v meste sa podľa polície zúčastnil tiež rad pravicových radikálov. Dnes saské úrady informovali o tom, že už dostali sedem trestných oznámení zo strany novinárov, ktorých niekto pri protestoch napadol.

#Nemecko #migranti #Chemnitz
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku