Sme vo vojne s USA, povedal iránsky prezident Rúhání

08.09.2018 12:38
Irán, námorné cvičenie, zbrane
Iránske námorné cvičenie v Hormuzskom prielive Autor: ,

Irán je podľa názoru svojho prezidenta Hasana Rúháního v regulárnej vojne so Spojenými štátmi.

Spôsob bojovania sa zmenil, vojny sa už nevedú tankami a bombami, ale ako hospodárske, psychologické a propagandistické vojny, povedal Rúhání v Teheráne. „A práve takúto vojnu dnes proti nám vedú USA a ich spojenci,“ citovala prezidenta agentúra DPA.

Rúhání vyzval všetky politické frakcie v Iráne, aby na tomto „bojovom poli“ držali spolu, a ukázali tak Američanom, že iránsky ľud nekapituluje a je pripravený za svoju nezávislosť zaplatiť.

Jednostranné odstúpenie Spojených štátov od viedenskej dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 a obnovenie zrušených sankcií zaviedli Irán do akútnej hospodárskej krízy. Národná mena stratila takmer 60 percent svojej hodnoty, inflácia sa v krajine prehlbuje deň za dňom.

Zodpovednosť za krízu je z rôznych strán pripisovaná Rúhánímu a jeho vláde. Sám prezident ale kritiku odmieta a vinu dáva protiiránskej politike amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Na jednej strane USA denne vyvíjajú tlak na náš národ, na strane druhej nám každé dva týždne posielajú posolstvo a chcú s nami rokovať,“ povedal Rúhání. Problémy ale nebude možné riešiť, kým bude na Iráncov vyvíjaný taký silný hospodársky tlak, vyhlásil Rúhání.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Irán #jadrová dohoda #Hassan Rúhaní
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku