Abe počas debaty o politike s kolegami svojej strany však uviedol, že Japonsko chce vyriešiť teritoriálny spor ešte pred podpísaním mierovej dohody. Premiér tak zopakoval dlhodobý postoj svojej krajiny k tomuto problému.
Abe sa vrátil z Vladivostoku na ruskom Ďalekom východe, kde mal stretnutie s Putinom a zúčastnil sa aj na ekonomickej konferencii. Informoval, že obaja lídri sa pravdepodobne znova zídu ešte tento rok.
Podľa Putina by mala byť mierová zmluva podpísaná ešte tento rok
Putin podľa agentúry AP v stredu vyhlásil, že Japonsko aj Rusko by mali mierovú dohodu podpísať ešte pred koncom tohto roka a neskôr diskutovať o spomínaných ostrovoch. Putin vyjadril názor, že podpísanie mierovej zmluvy by „uľahčilo riešenie všetkých problémov, ktoré nie sme schopní urovnať už 70 rokov.“ Putin podľa vlastných slov vyzval na zmenu prístupu, lebo „70 rokov iba rokujeme“.
„Musíme vnímať signály, ktoré vysielajú slová prezidenta Putina,“ povedal v piatok Abe. „Niet pochýb, že (Putin) vyjadril ochotu ohľadom potreby podpísať mierovú dohodu,“ dodal.
Aj Abe chce už pohnúť vývoj v spore dopredu, preto obaja lídri vedú rozhovory častejšie než kedykoľvek predtým. Obe strany – v nádeji na ďalšie zlepšovanie vzťahov – tiež prvýkrát pracujú na spoločných ekonomických projektoch pre sporné ostrovy.
Sovietsky zväz zabral štyri z najjužnejších ostrovov Kurilského súostrovia, ktoré Japonsko nazýva Severné teritóriá, v posledných dňoch druhej svetovej vojny. Tento spor o ostrovy bránil obom stranám uzavrieť povojnovú mierovú zmluvu oficiálne ukončujúcu vojnový stav.
Tokio vznáša na základe dohody z roku 1855 nárok konkrétne na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrovčekov Habomai. Tokio ruskú zvrchovanosť neuznáva.