Pojednávanie na odvolacom súde o Madsenovom doživotnom treste odročili

Dánsky odvolací súd v piatok prerušili niekoľko minút po začatí posledného dňa plánovaných výpovedí, na základe ktorých už mal súd rozhodnúť, či skráti trest doživotného väzenia dánskemu vynálezcovi Petrovi Madsenovi, odsúdenému za vlaňajšiu vraždu švédskej novinárky Kim Wallovej na palube svojej ponorky.

14.09.2018 11:52
peter madsen, ponorka, vynálezca Foto: ,
Ponorka, na ktorej palube mal jej vynálezca Peter Madsen (na snímke) zavraždiť švédsku novinárku Kim Wallovú.
debata (1)

Jeden zo sudcov počas záverečných výpovedí totiž skolaboval a súdnu sieň v Kodani vyprázdnili.

Predstavitelia súdu odročili pojednávanie bez stanovenia nového termínu, napísali agentúry AP a DPA. Madsen (47) sa snaží o zmiernenie svojho doživotného trestu za brutálnu vraždu švédskej novinárky na voľnej nohe Wallovej na vlastnej ponorke v auguste 2017.

Madsen sedel v piatok v súdnej sieni v tmavom vrchnom odeve, v čiernom tričku a sivých nohaviciach a ticho počúval záverečné vyjadrenia, v ktorých prokurátor požadoval doživotie. Podľa jeho slov bol motív sexuálny a zločin plánovaný.

Doživotie v Dánsku je priemerne 16 rokov

V Dánsku trvá doživotie priemerne 16 rokov, ale je možné ho v prípade potreby predĺžiť. Madsen chce časovo ohraničený trest, a nie trest s otvoreným koncom.

Prokurátor Kristian Kirk označil Madsenove činy za „odporné“, páchateľ mal „sadistické predstavy“ a záujem o tzv. „snuff videá“, kde sú ženy mučené a zavraždené. Kirk dodal, že Madsen si zrejme vraždu novinárky filmoval.

Takéto video vraždy Wallovej sa nenašlo. Kirk však vysvetlil, že v Madsenovom osobnom počítači sa našli podobné videá, ktoré produkoval samotný Madsen.

Kirk uviedol, že Wallovej rozštvrtené telo malo niekoľko bodných rán, aj na genitáliách, a že na Madsenovej spodnej bielizni sa našlo semeno. Povedal ešte, že Madsen si priniesol nástroje, ktoré zvyčajne na plavbu nenosil.

Madsen vraždu popiera

Madsen popiera vraždu Wallovej a vyhlasuje, že vo vnútri ponorky zomrela nešťastnou náhodou. Priznal sa, že časti jej tela hodil do Baltského mora. Proti uznaniu za vinného sa však neodvolal.

Príčina smrti novinárky nebola nikdy stanovená.

Madsena uznal mestský súd v Kodani 25. apríla za vinného z vraždy, sexuálneho útoku a rozštvrtenia Wallovej. Súd dospel k jednomyseľnému záveru, že Madsen (47) vlákal Wallovú (30) na svoju amatérsky zhotovenú ponorku s prísľubom, že jej dá interview.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Dánsko #odvolací súd #Kim Wallová #Peter Madsen