Zeman sa o týždeň stretne s Merkelovou a Steinmeierom

14.09.2018 12:57

Českého prezidenta Miloša Zemana o týždeň prijme nemecká kancelárka Angela Merkelová, uviedla nemecká strana. V piatok 21. septembra sa Zeman stretne tiež s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. V spolkovej republike bude český najvyšší predstaviteľ na trojdňovej oficiálnej návšteve.

Do Berlína Zeman príde v stredu 19. septembra popoludní, politické rokovania ho čakajú predovšetkým vo štvrtok a v piatok. Vo štvrtok vyrazí do neďalekého Postupimu, kde sa stretne s Brandeburským ministerským predsedom Dietmarom Woidtkom. V brandenburskej metropole by si mal tiež pozrieť zámok Cecilienhof, kde sa po druhej svetovej vojne uskutočnila Postupimská konferencia. Vo štvrtok popoludní potom má Zeman v Berlíne rokovať so zástupcami nemeckých firiem, ktoré v Česku investujú.

V piatok predpoludním sa prezident stretne so svojím nemeckým náprotivkom Steinmeierom, ktorý ho privíta s vojenskými poctami. Počas spoločného obeda majú diskutovať predovšetkým o cezhraničnej spolupráci a vzájomných ekonomických vzťahoch. Témou má byť aj vnútorná politika oboch krajín, reforma Európskej únie, európsky rozpočet, voľby do Európskeho parlamentu, migrácia či vzťahy s Ruskom.

Okolo 15:30 SELČ potom Zemana v budove berlínskeho kancelára prijme Merkelová. Obaja politici majú hovoriť o problematike migrácie, energetiky, bilaterálnej ekonomickej spolupráci, politickej situácii v oboch krajinách alebo o Rusku a Európskej únii.

Ani po stretnutí so Steinmeierom, ani po rokovaní s Merkelovou nie je naplánovaná tlačová konferencia. S médiami sa má Zeman samostatne zísť až po oboch stretnutiach.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Miloš Zeman #Angela Merkelová #Frank-Walter Steinmeier
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku