Vzťahy Maďarska a Ukrajiny sa opäť vyostrili. Kvôli dvojakému občianstvu

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin v piatok vyhlásil, že Maďarsko sa "škandálom s rozdávaním" maďarských pasov v Zakarpatskej oblasti na západe Ukrajiny priblížilo k "červenej čiare".

21.09.2018 14:42
Pavlo Klimkin Foto: ,
Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin.
debata (37)

V rannej relácii televízie 1+1 Klimkin avizoval, že Ukrajina na najbližších rokovaniach s Budapešťou predostrie viacero sporných otázok, medzi ktorými budú aj programy finančnej pomoci Maďarska v Zakarpatsku a predlžovania prechodného obdobia nového ukrajinského zákona o vzdelávaní, ktorý posilňuje rolu ukrajinského jazyka na základných školách.

Kvôli tomuto jazykovému sporu Maďarsko tento rok už trikrát zablokovalo schôdzku šéfov diplomacií členských štátov NATO s ich ukrajinským kolegom.

Klimkin v rozhovore pre televíziu 1+1 vyhlásil, že „Maďari nebudú len tak rozdávať občianstvo a nebudú manipulovať našimi občanmi“.

Ďalej spresnil, že ukrajinské úrady momentálne preverujú mechanizmy, akými Maďarsko poskytuje finančnú pomoc príslušníkom svojej menšiny v Zakarpatskej oblasti. Pripomenul, že v danej oblasti žije do 110.000 Maďarov, pričom vlani finančnú pomoc z Maďarska dostalo 22.000 z nich.

Ukrajinci skladajúci maďarský štátny sľub

Klimkin týmito slovami podľa agentúry UNIAN reagoval na vyhlásenie svojho maďarského kolegu Pétera Szijjártóa, ktorý varoval pred recipročnými krokmi Budapešti v prípade, že Ukrajina vyhostí maďarského konzula za rozdávanie pasov v Berehove.

Napätie vo vzťahoch medzi Maďarskom a Ukrajinou sa vyostrilo po tom, ako Maďarsko na svojom konzuláte v zakarpatskom meste Berehove (Beregszász) začalo ukrajinským občanom maďarského pôvodu vydávať maďarské pasy.

Videá s etnickými Maďarmi, ako v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny skladajú maďarský štátny sľub, sa objavili aj na ukrajinských webových stránkach.

Szijjártó vo štvrtok odsúdil pokusy ukrajinských úradov o zastrašovanie etnických Maďarov žijúcich v Zakarpatskej oblasti. Šéf maďarskej diplomacie pripomenul, že námietky Ukrajiny proti dvojakému občianstvu svedčia o jej nepripravenosti na integráciu do EÚ.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #občianstvo #Ukrajina #Pavlo Klimkin