Lajčák rokoval s predstaviteľmi OBSE o Ukrajine, chce znížiť napätie v krajine

Slovensko chce počas budúcoročného predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prispieť k znižovaniu napätia na Ukrajine a k zlepšeniu postavenia obyvateľstva poznačeného konfliktom. Na piatkovom rokovaní s predstaviteľmi OBSE to povedal šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

21.09.2018 16:16
GLOBSEC 2018: Otvorenie bezpečnostnej konferencie Foto: ,
Šéf diplomacie Miroslav Lajčák.
debata (7)

Slovensko chce počas budúcoročného predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prispieť k znižovaniu napätia na Ukrajine a k zlepšeniu postavenia obyvateľstva poznačeného konfliktom. Na piatkovom rokovaní s predstaviteľmi OBSE to povedal šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

„Ukrajina, ako náš bezprostredný sused a zároveň štát, v ktorom pôsobí najväčšia monitorovacia misia OBSE, bude prirodzene figurovať medzi prioritami v rámci nášho nadchádzajúceho predsedníctva,“ uviedol Lajčák. Základom aktivít bude podľa neho predchádzanie konfliktom, včasné varovanie, ich riešenie a postkonfliktná rekonštrukcia.

Slovensko chce tiež v rámci predsedníctva podporiť existujúce formáty zaoberajúce sa hľadaním riešenia zmrazených a pretrvávajúcich konfliktov Trilaterálnu kontaktnú skupinu, Normandský formát a Osobitnú monitorovaciu misiu na Ukrajine. Partneri tiež hovorili o scenároch možného vývoja situácie na Ukrajine po budúcoročných prezidentských a parlamentných voľbách.

Lajčák rokoval s osobitným predstaviteľom úradujúceho predsedu OBSE na Ukrajine a pre Trilaterálnu kontaktnú skupinu Martinom Sajdikom, vedúcim Osobitnej monitorovacej misie OBSE na Ukrajine Ertugrulom Apakanom a s riaditeľom Centra OBSE pre prevenciu konfliktov Marcelom Peškom.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #OBSE #Ukrajina