Rusko odmieta, že chcelo pomôcť Assangeovi utiecť z Británie

Ruské veľvyslanectvo v Londýne odmietlo v piatok obvinenia britských médií, že Rusko plánovalo pomôcť zakladateľovi organizácie WikiLeaks Julianovi Assangeovi pri úteku z Británie.

22.09.2018 08:17
Julian Assange Foto:
Julian Assange
debata (34)

„Ide o ďalší príklad dezinformácií a falošných správ vyprodukovaných britskými médiami,“ uviedla na Twitteri ruská ambasáda, komentujúc piatkový článok denníka The Guardian, ktorý napísal, že „ruskí diplomati vlani v Londýne viedli tajné rozhovory s ľuďmi blízkymi Julianovi Assangeovi so zámerom zhodnotiť, či by mu mohli pomôcť utiecť z Británie“.

„Predbežný plán počítal s tým, že zakladateľa WikiLeaks prepašujú z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne v diplomatickom vozidle a prevezú ho do inej krajiny. Jedinou konečnou krajinou bolo Rusko, kde by Assangeovi nehrozilo vyhostenie do USA. Z tohto plánu však zišlo po tom, ako bol vyhodnotený ako príliš nebezpečný,“ napísal The Guardian.

Assange sa od roku 2012 ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v britskej metropole pred extradíciou do Švédska, ktoré naňho vydalo zatykač ohľadom obvinení zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. Assange, 47-ročný Austrálčan, však tieto tvrdenia odmieta ako politicky motivované a vykonštruované.

V Ekvádore má doživotný azyl

Najviac sa pritom obáva, že by ho mohli deportovať do USA, kde by mu hrozilo 35 rokov väzenia alebo trest smrti za zverejnenie tajných dokumentov amerického ministerstva zahraničných vecí. Tie obsahovali informácie o útokoch dronov v Jemene, o americkej špionáži v OSN alebo o korupcii v arabskom svete.

Ekvádorský prezident Rafael Correa ešte v roku 2012 Assangeovi udelil doživotný azyl. Zakladateľ WikiLeaks odmieta opustiť veľvyslanectvo v Londýne dovtedy, kým mu hrozí vydanie do Spojených štátov.

Ekvádor v snahe vyriešiť túto patovú situáciu udelil Assangeovi občianstvo a požiadal Britániu, aby mu priznala štatút ekvádorského diplomata, ktorý by mu umožnil bezpečný odchod. Londýn však túto žiadosť zamietol.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Wikileaks #Veľká Británia #Rusko #Julian Assange