Netanjahu: Izrael svoje vojenské operácie v Sýrii neukončí

25.09.2018 15:10
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Autor: ,

Izrael bude pokračovať vo vojenských operáciách v Sýrii, ktoré sú namierené na iránske ciele. Pred odletom na rokovaní Valného zhromaždenia OSN v New Yorku to v utorok povedal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Rusko ako spojenec Damasku v pondelok oznámilo, že sýrskej armáde poskytne pokročilejšie rakety, ktorých dodávku predtým Moskva na žiadosť Izraela pozastavila.

Rusko modernizáciou sýrskeho raketového arzenálu reagovalo na incident z minulého týždňa, pri ktorom sýrska protiraketová obrana omylom zostrelila ruské lietadlo, ktoré si pomýlila s izraelskou stíhačkou. O život prišlo 15 ľudí na palube lietadla.

Izrael v Sýrii operuje podľa svojich vyhlásení výhradne proti iránskym cieľom v snahe Iránu zabrániť, aby sa v Sýrii etabloval. Žiadal tiež Rusko, aby mu pomohlo prítomnosť Iráncov v Sýrii obmedziť.

„Budeme ďalej brániť vojenskému upevňovaniu Iránu v Sýrii a budeme tiež naďalej koordinovať akcie svojej armády s armádou ruskou,“ povedal v utorok Netanjahu, ktorého citovala agentúra Reuters. Netanjahu sa má v USA v stredu na okraj rokovania VZ OSN zísť s prezidentom Donaldom Trumpom. Podľa izraelskej tlače s ním chce hovoriť o vplyve postavenia Iránu v Sýrii a o novej kríze okolo Ruska.

#Izrael #Rusko #Sýria #OSN #Benjamin Netanjahu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku