Guterres: Svetu hrozí nezadržateľná klimatická zmena

25.09.2018 16:32
Antonio guterres
Generálny tajomník Organizácie spojených národov (OSN) Antonio Guterres počas prejavu na 73. valnom zhromaždení OSN. Autor: ,

Svet dosiahol "kľúčový moment" v prípade globálneho otepľovania a hrozí mu nezadržateľná klimatická zmena, ak lídri v nasledujúcich dvoch rokoch nezakročia. Vo svojom utorňajšom prejave, otvárajúc všeobecnú rozpravu 73. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN), to vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres.

Svetovým politikom odkázal, že nedostatočne bojujú proti „priamej existenčnej hrozbe“, ktorá postupuje rýchlejšie, než ľudstvo reaguje. Pripomenul, že tento rok sa po prvý raz začal rozpadať morský ľad severne od Grónska. Vyzval, aby sa zabezpečila implementácia medzinárodnej dohody z Paríža o zmene klímy.

Ako poznamenala agentúra AP, americký prezident Donald Trump oznámil odstúpenie od tejto dohody.

Šéf OSN hovoril aj o multilateralizme. Uviedol, že princíp mnohonárodnej spolupráce „je pod paľbou práve v čase, keď ho najviac potrebujeme“. Vyzval na oživenie multilateralizmu. Podľa Guterresa v čase „masívnych, existenčných hrozieb“ voči ľudstvu a planéte „neexistuje iná cesta vpred, než spoločné a rozumné konanie pre spoločné dobro“.

Guterres zároveň varoval pred rastúcim populizmom a polarizáciou v jednotlivých štátoch. Ich lídri majú povinnosť zlepšiť blaho ľudí, ale aj „podporovať reformovaný, oživený a posilnený multilaterálny systém“.

#parížska klimatická dohoda #OSN #klimatická zmena #António Guterres
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

43,99
Elite červené ruže a biele ľalie

Elite červené ruže a biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk