Bulharsko požiada Nemecko o vydanie muža obvineného v príapde vraždy novinárky

V prípade znásilnenia a vraždy bulharskej novinárky Viktorije Marinovovej zadržali v Nemecku ako podozrivého 21-ročného muža pochádzajúceho z bulharského mesta Ruse, kde novinárka pôsobila a kde ju našli v sobotu zaškrtenú v parku.

10.10.2018 06:49 , aktualizované: 14:09
debata (18)

K zadržaniu došlo v meste Stade, ležiacom západne od Hamburgu, informovala tlačová agentúra DPA. Z tohto zločinu bol muž už aj obvinený. Povedali to dnes v Sofii minister vnútra Mladen Marinov a generálny prokurátor Sotir Cacarov.

O zadržaní podozrivej osoby v Nemecku informovali ešte v utorok večer bulharské médiá. Podľa ich údajov však malo ísť o muža vo veku 28–30 rokov, ktorý v nedeľu odcestoval z Bulharska a v jeho byte sa našiel Marinovovej mobilný telefón.

Minister Marinov v stredu vyhlásil, že zadržaný muž je polícii známy. Presné miesto jeho zadržania v Nemecku podľa DPA nespomenul.

Agentúra AP medzitým priniesla vyhlásenie bulharského generálneho prokurátora Sotira Cacarova, ktorý uviedol, zadržaným je bulharský občan Severin Krasimirov. Ďalšie podrobnosti neprezradil, ako však dodal predtým Marinov, vyšetrovatelia našli na oblečení a tele zavraždenej stopy DNA ako fyzický dôkaz.

Podľa Marinova má Krasimirov záznam v registri trestov pre krádež kovového odpadu. Minister tiež uviedol, že vyšetrovatelia vypočuli Marinovovej rodinných príslušníkov a priateľov, pričom nenašli „zjavné prepojenie“ zločinu s jej prácou.

Už v utorok bulharské orgány informovali o prvom zadržanom v súvislosti s týmto znásilnením a vraždou. Išlo o rumunského občana, ktorého v Ruse nakrátko zaistili a vypočuli, avšak oficiálne ho neoznačili za podozrivého a následne prepustili. Podľa agentúry DPA išlo o bezdomovca, u ktorého sa nepreukázala žiadna spojitosť s vraždou ani s iným protizákonným konaním.

Bulharsko bude žiadať Nemecko o vydanie podozrivého

Bulharský premiér Bojko Borisov potvrdil, že jeho krajina požiada o vydanie dôvodne podozrivého.

Predseda bulharskej vlády súčasne kritizoval reakcie zo zahraničia a tlak medzinárodného spoločenstva na jeho krajinu, aby urýchlene kauzu objasnila. „Napriek tomu, čo nás učili… aby sme nikoho neobviňovali skôr, ako sa to preukáže, zaútočili na nás tvítmi,“ formuloval podľa tlačovej agentúry DPA Borisov.

Exmanžel obete zločinu Svilen Maximov sa nechal počuť, že jeho niekdajšia životná partnerka nebola investigatívnou novinárkou, ale riaditeľkou televízneho kanála, ktorá prezentovala verejnosti výsledky práce kolegov v úsilí zmeniť svet a Bulharsko k lepšiemu. Informácie priniesli Severonemecký rozhlas (NDR) a tlačová agentúra DPA.

Mŕtve telo novinárky Marinovovej (30) sa našlo minulú sobotu na nábreží Dunaja v severobulharskom meste Ruse, kde pracovala pre regionálnu televíznu stanicu TVN. Pred smrťou bola znásilnená a surovo zbitá. Smrť nastala zrejme v dôsledku úderov do hlavy a uškrtenia.

Marinovová koncom septembra moderovala politickú tolkšou, ktorá sa venovala podozreniam zo zneužívania eurofondov vplyvnými bulharskými podnikateľmi a politikmi.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #vražda #Bulharsko