Netanjahu varoval hnutie Hamas pred krokom, ktorý bude bolieť

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil v nedeľu palestínskemu militantnému hnutiu Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, tvrdým vojenským zásahom. K tomuto kroku pristúpi v prípade, že strety medzi Palestínčanmi a izraelskými vojakmi pozdĺž hranice pásma Gazy s Izraelom budú pokračovať ďalej. Informovala o tom agentúra DPA.

15.10.2018 06:35
izrael, palestína, pásmo gazy Foto: ,
Situácia na hranici medzi Izraelom a Pásmom Gazy.
debata (15)

„Hamas si zjavne ten odkaz neuvedomil – pokiaľ nezastavia násilné útoky voči nám, budú zastavení iným spôsobom a bude to veľmi bolestivé, veľmi bolestivé,“ povedal Netanjahu na pravidelnom zasadnutí svojho kabinetu. Dodal, že Izrael je blízko k činom, ktoré budú zahŕňať „veľmi silné údery“. Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman v nedeľu povedal, že nastal čas udrieť na Hamas tak mocne, ako to len bude možné.

Streľba izraelských vojakov do demonštrantov, ku ktorej došlo v piatok na hranici židovského štátu s pásmom Gazy, si iba v tento deň vyžiadala životy siedmich Palestínčanov a asi 250 zranených. Izraelská armáda informovala, že pozdĺž hraníc pásma Gazy s Izraelom sa v piatok zišlo asi 15 000 Palestín­čanov, ktorí tam zapaľovali pneumatiky, hádzali kamene, zápalné fľaše a granáty.

Palestínčania podporovaní hnutím Hamas organizujú protesty pri hraničnom plote každý piatok, a to od 30. marca. Vyzývajú na ukončenie blokády pásma Gazy a právo návratu palestínskych utečencov na územia, ktoré obsadil Izrael. Podľa palestínskych zdravotníkov zabili izraelskí vojaci pri týchto zrážkach od konca marca už vyše 200 Palestínčanov.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy #Bejamin Netanjahu