Počet obetí hurikánu Michael stúpol na 29, stovky ľudí sú nezvestné

17.10.2018 10:15
STORM-MICHAEL/
Hurikán Michael poškodil aj vojenskú základňu letectva Tyndall na Floride. Autor: ,

Pátracie tímy stále prehľadávajú trosky domov v oblastiach na severozápade amerického štátu Florida, ktoré pred týždňom zasiahol mohutný hurikán Michael. Počet potvrdených obetí sa medzičasom zvýšil už na najmenej 29.

Úrady na Floride evidujú už 19 obetí, väčšinu z toho v najviac postihnutom okrese Bay County. Pátracie psy v utorok našli ďalšie dve mŕtve telá v tamojšom meste Mexico Beach, kde hurikán spôsobil obrovské škody. Väčšinu obyvateľov mesta pred príchodom búrky evakuovali a mnohí z nich doposiaľ nedostali povolenie na návrat.

V okrese Bay County bolo zničených najmenej 162 budov a ďalších viac ako 2500 bolo poškodených. Vo floridských evakuačných strediskách stále zostáva okolo 1200 ľudí.

V oblasti Floridy zasiahnutej hurikánom podľa agentúry Reuters stále evidujú okolo 1100 nezvestných, ktorí vo vzniknutom chaose stratili kontakt s príbuznými a známymi; vypátrať sa ich snažia stovky dobrovoľníkov. Guvernér Floridy Rick Scott vyslal do terénu 4000 príslušníkov štátnej Národnej gardy.

Michael bol jeden z najhorších

V súčasnosti prebiehajú snahy o sprejazdnenie zablokovaných ciest a obnovenie telefonického spojenia a dodávok elektriny. Elektrinu v utorok podľa CNN stále nemalo takmer 140.000 domácností a firiem na Floride a 18.000 v ďalších postihnutých štátoch. Obyvateľom v núdzi distribuujú potraviny a vodu, do najviac postihnutých lokalít letecky. Pred miestnymi čerpacími stanicami sa tvoria rady vozidiel.

Šiestich mŕtvych potvrdili úrady v štáte Virgínia, troch v Severnej Karolíne a jedného v Georgii.

Na pátracích prácach, poskytovaní pomoci a likvidácií následkov búrky asistujú orgánom jednotlivých štátov aj americké federálne úrady, ktoré do tohto úsilia nasadili zhruba 8000 civilných zamestnancov a rovnaký počet príslušníkov armády.

Hurikán štvrtej kategórie Michael bol jednou z najsilnejších búrok, aké kedy zasiahli územie Spojených štátov. Rýchlosť sprievodného vetra dosahovala až 250 kilometrov za hodinu.

#USA #Florida #hurikán Michael
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku