V rámci svojho mandátu sa mal pokúsiť o dosiahnutie dohody o novej sýrskej vláde, o nových voľbách a o celkovej reforme vládnutia. Zvolal niekoľko kôl mierových rozhovorov pod záštitou OSN, avšak nepodarilo sa mu dosiahnuť významný výsledok. Pri mierových rozhovoroch delila vyjednávacie tímy sýrskej vlády a opozície predovšetkým otázka postavenia prezidenta Bašára Asada. Opozícia s ním odmieta počítať v budúcej vláde.
De Mistura dnes povedal, že dohode o ústavnom výbore bránia stále výhrady sýrskej vlády. Podľa neho už sa dohodlo, že výbor bude mať 150 členov, z ktorých 50 navrhla vláda, 50 opozície a 50 OSN. Sýrska vláda má ale podľa de Misturu výhrady k tretine členov, prácu na zostavenie výboru nepodporujú podľa neho ani spojenci Sýria, Rusko a Irán. Rusko podľa agentúry AFP uprednostňuje otázku návratu utečencov, v úsilí o vytvorenie novej ústavy vidí snahu o Asadove zvrhnutie. OSN do výboru vymenovala sýrskych odborníkov, zástupcov občianskej spoločnosti, kmeňových vodcov a ženy.
Budúci týždeň pôjde zmocnenec na pozvanie sýrskej vlády do Damasku, kde má o zostavení výboru rokovať. O výsledku potom bude informovať Bezpečnostnú radu a sám potom chce v novembri rozoslať pozvánky na rokovanie výboru. „Nebudem predpovedať, či je to možné. Viem, že po deväťmesačnej príprave je dôležité začať prácu vierohodného ústavného výboru,“ povedal.
O možnom de Misturovom odstúpení z funkcie sa špekuluje od minulého roku. Podľa vtedajších správ diplomati v zákulisí hovorili o tom, že by de Misturu mohla nahradiť koordinátorka OSN pre Libanon Sigrid Kaagová z Holandska. Pred de Misturom post zastávali bývalý alžírsky minister zahraničia Lachdar Brahim a niekdajší generálny tajomník OSN Kofi Annan.