Saudskoarabský kráľ a korunný princ zatelefonovali synovi zavraždeného novinára

22.10.2018 08:56, aktualizované: 11:00
Džamal Chášukdží, novinár, protest, washington,...
Demonštrant v maske saudskoarabského korunného princa so symbolicky zakrvavenými rukami protestuje vo Washingtone proti zmiznutiu novinára. Autor: ,

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán zatelefonoval synovi novinára Džamála Chášakdžího, zavraždeného na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule osobami, medzi ktorými sa údajne nachádzal aj člen kráľovského sprievodu. V pondelok ráno o tom informovala štátna Saudskoarabská tlačová agentúra (SPA) a následne agentúra AP.

Kráľ Salmán takisto zatelefonoval synovi Chášakdžího, Saláhovi.

Vo vyhláseniach zverejnených agentúrou SPA sa uvádza, že kráľ Salmán a korunný princ Muhammad „vyjadrili (pozostalému synovi) sústrasť“.

Chášakdžího (59) zavraždili 2. októbra na konzuláte v Istanbule, keď si tam prišiel prevziať dokumenty potrebné na sobáš so svojou tureckou snúbenicou.

Saudská Arábia celé týždne tvrdila, že novinár, žijúci v USA a píšuci články pre denník Washington Post, z konzulátu odišiel. Kráľovstvo nakoniec v noci na sobotu priznalo novinárovu smrť na konzuláte, ale v rozpore s tvrdeniami tureckých úradov ju opísalo ako výsledok hádky a následného „pästného súboja“.

Turecké médiá s odvolaním sa na tureckých predstaviteľov uviedli, že skupina 15 Saudskoarabov odstránila Chášakdžímu prsty, zabila ho a rozštvrtila. Novinár bol v článkoch kritický voči saudskoarabskému režimu a najmä voči korunnému princovi.

Snúbenici pridelili ochranu

Úrad istanbulského guvernéra v nedeľu vydal nariadenie o poskytnutí ochrany snúbenici zavraždeného Chášukdžího. O udelení policajnej ochrany tureckej občianke Hatice Cengizovej informovala agentúra Anadolu s odvolaním sa na zdroj z tureckých bezpečnostných zložiek, ktorý si neželal byť menovaný. Cengizová (36) žije v Istanbule, kde pokračuje v doktorandskom štúdiu. Pod dohľadom tureckej polície je 24 hodín denne.

#Džamál Chášukdží
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku