Iniciátorom investičnej konferencie je práve korunný princ Muhammad bin Salmán, účasť v nej ale v posledných dňoch pre kauzu zabitého novinára odriekli okrem iného ministri z USA, Británie, Holandska a Francúzska či britský miliardár Richard Branson alebo americký technologický investor Steve Case. Do Rijádu neodišli ani najvyšší predstavitelia radu veľkých firiem.
Muhammad bin Salmán na summite hovoril aj o svojej „vojne“, ktorá Blízky východ navracia k jeho slávnej minulosti. O vojne, ktorú vojenská koalícia na čele s Rijádom už niekoľko rokov vedie v Jemene, sa však vo svojom prejave vyslovene nezmienil. Po tom ako dohovoril si princ vyslúžil búrlivý potlesk publika, informovala AP.
Saudský korunný princ sa ocitá pod tlakom, pretože kritici ho podozrievajú z toho, že bol strojcom operácie, pri ktorej bol Chášakdží zabitý, alebo minimálne o akcii vedel. To Rijád odmieta.
Muhammad bin Salmán v stredu telefonicky hovoril s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj v kancelárii tureckého prezidenta napísala, že rozhovor sa týkal nutnosti viac objasniť okolnosti Chášakdžího zabitia.
Chášakdží písal pre americký denník The Washington Post a žil v USA. Zmizol pred troma týždňami po tom, čo navštívil saudskoarabský konzulát v Istanbule, z ktorého zrejme už nevyšiel. Rijád najprv tvrdil, že o tom, čo sa s žurnalistom stalo, nič nevie. Minulý piatok ale priznal, že bol zabitý, údajne pri bitke. Neskôr Saudská Arábia označila zabitie Chášakdžího za operáciu, ktorá nebola konzultovaná s vedením. Chášakdží kritizoval korunného princa, ktorý de facto vládne Saudskej Arábii. Erdogan vyhlásil, že páchatelia zločinu neuniknú spravodlivosti, bez ohľadu na to, ako vysoko sú postavení.