Poľskí vládni konzervatívci získali najviac kresiel

Poľská konzervatívna vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) získala v nedeľných komunálnych voľbách 254 kresiel v regionálnych parlamentoch. Hlavnej opozičnej koalícii pripadlo 194 miest v parlamentoch 16 vojvodstiev a ako tretia skončila Poľská ľudová strana (PSL) so 70 kreslami.

25.10.2018 13:35
Jaroslaw Kaczynski Foto: ,
Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski.
debata (1)

Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré vo štvrtok zverejnila ústredná volebná komisia.

Výsledky komunálnych volieb podľa agentúry AP naznačujú, že PiS, ktorá vyhrala parlamentné voľby v roku 2015, zostáva najpopulárnejšou stranou aj napriek konfliktom s Európskou úniou.

Najväčšiu podporu v mestách však zaznamenala proeurópska opozičná koalícia centristickej Občianskej platformy (PO) s liberálnou stranou Moderná (Nowoczesna). Opozičná koalícia získala posty starostov vo Varšave aj iných mestách ako Lodž, Poznaň či Vroclav.

V niektorých iných mestách vrátane Krakova a Gdanska sa o poste starostov v prvom kole komunálnych volieb nerozhodlo a voliči vynesú verdikt v druhom kole, ktoré sa bude konať 4. novembra, informoval spravodajský server thenews.pl s tým, že účasť voličov dosiahla 54,96 percenta.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #voľby #Právo a spravodlivosť #Jaroslaw Kaczynski