Rakúsko neprijme globálny pakt OSN o migrácii

Rakúsko nepodpíše globálny pakt OSN o migrácii, ktorý bude v decembri oficiálne prijatý v Marakéši. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache to podľa agentúry APA uviedli pred dnešným zasadnutím vlády. Text nezáväznej dohody bol v septembri 2016 prijatý 193 členmi Organizácie Spojených národov. Od dokumentu, ktorý má zlepšiť medzinárodné riešenie utečeneckej problematiky, vlani odstúpili Spojené štáty.

31.10.2018 11:38
kurz Foto: ,
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz.
debata (75)

Ako dôvod rakúskej neúčasti na pakte uviedli Kurz so Stracheom zásadné obsahové výhrady. Podľa nich dojednanie nepomáha riešiť migračné otázky, ohrozuje rakúsku suverenitu vo veciach migračnej politiky a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Z týchto dôvodov Viedeň do Marakéša nepošle svojich zástupcov, aby dokument podpísali.

„Sú tu niektoré body, na ktoré sa pozeráme kriticky a kde sa obávame ohrozenia našej národnej suverenity,“ vyhlásil ľudovecký (ÖVP) kancelár Kurz. Kancelár ako príklad uviedol návrhy, ktoré by mohli obmedziť činnosť bezpečnostných úradov pri vyhosťovaní migrantov, alebo tiež myšlienky, ktoré by mohli smerovať k stieraniu rozdielov medzi legálnou a ilegálnou migráciou a medzi pracovnou migráciou a právom na azyl. „To odmietame,“ zdôraznil Kurz podľa agentúry APA.

„Časť obsahu ide úplne proti nášmu postoju, aj vo vládnom programe,“ doplnil šéfa vlády Strache, ktorý je zároveň predsedom protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). „Migrácia nie je a nemôže byť ľudským právom,“ pokračoval vicekancelár. „Nemôže sa stávať, že niekto dostane právo na migráciu kvôli klíme alebo chudobe,“ dodal Strache.

Rozhodnutie vlády ostro odsúdili politici z opozičnej Sociálnodemokra­tickej strany Rakúska (SPÖ), Zelených a liberálnej strany NEOS. Podľa APA hovoria o dne rakúskej zahraničnej politiky a spochybňovanie medzinárodného poriadku.

Europoslanec za SPÖ Josef Weidenholzer Kurzovi a Strachemu vyčítal, že ďalej ohrozujú povesť Rakúska ako sprostredkovateľa. Podľa Weidenholzera je to nezodpovedné a absolútne nehodné krajiny, ktorá predsedá EÚ.

Europoslanec za stranu Zelených Michel Reimon poznamenal, že opustením migračného paktu je Rakúsko „nielen súčasťou reakčného východného bloku, ale aj jeho vodcom“.

Kurz predpokladá, že k migračnému paktu sa nepripoja aj ďalšie štáty. V stredu tiež vyslovil domnienku, že mnoho štátov sa síce pripojí, ale nakoniec sa nebude držať jeho cieľov.

Negatívne sa k paktu stavia aj Poľsko s Maďarskom.

75 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #OSN #migrácia