Británia spomínala na obete vojny aj za účasti nemeckého prezidenta

11.11.2018 14:22, aktualizované: 15:00
1. svetová vojna, ceremónia, princ Charles,...
Britský princ Charles viedol v nedeľu v Londýne oficiálnu spomienkovú ceremóniu pri príležitosti 100. výročia skončenia prvej svetovej vojny. Autor: ,

Britský princ Charles viedol v nedeľu v Londýne oficiálnu spomienkovú ceremóniu, ktorou si Spojené kráľovstvo pripomenulo obete prvej svetovej vojny pri príležitosti 100. výročia jej skončenia. Niekoľko umelcov a dobrovoľníkov zase vytvorilo v piesku na viacerých britských plážach veľké portréty vojakov ktorí zahynuli počas prvej svetovej vojny a vzdali im poctu takýmto netypickým spôsobom.

Princ Charles položil veniec k hlavnému britskému pamätníku padlých vojakov – Kenotafu – na ulici Whitehall v centre metropoly v mene svojej matky, kráľovnej Alžbety II. Túto oficiálnu povinnosť za ňu prevzal druhý rok po sebe.

Kráľovná oblečená v čiernom sledovala slávnostný akt z neďalekého balkóna ministerstva zahraničných vecí spolu s ďalšími členkami kráľovskej rodiny. Veniec k pamätníku položili aj v mene jej manžela princa Philipa (97), ktorý sa na podujatí nezúčastnil.

Kráľovná oblečená v čiernom sledovala...
Kráľovná oblečená v čiernom sledovala slávnostný akt 100. výročia ukončenia 1. sv. vojny z neďalekého balkóna ministerstva zahraničných vecí spolu s ďalšími členkami kráľovskej rodiny.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, Alastair Grant

Spomienky na obete vojny sa po celej Británii začali dvoma minútami ticha o 11.00 h miestneho času (12.00 h SEČ). Ústredné podujatie v Londýne pokračovalo kladením vencov, ktorým vzdali hold padlým poprední členovia kráľovskej rodiny vrátane princov Williama a Harryho, ako aj premiérka Theresa Mayová, opoziční lídri i ďalšie osobnosti.

Veniec tento rok ku Kenotafu položil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier ako vôbec prvý líder Nemecka, ktorý sa zúčastnil na každoročnom spomienkovom obrade v Británii pri príležitosti Dňa prímeria. Britská vláda pred ceremóniou uviedla, že Steinmeier položí veniec „v mene Nemcov v historickom akte zmierenia“. Ceremónia sa skončila spevom britskej hymny a tisíce vojnových veteránov sa spolu s približne 10.000 civilistami následne vydali na pochod okolo Kenotafu.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, Andrew Matthews

Podobné oficiálne spomienky sa konali aj v škótskom Glasgowe, waleskom Cardiffe a severoírskom Belfaste, no rôznymi podujatiami si výročie pripomenuli aj na početných iných miestach Spojeného kráľovstva. „Sto rokov po tom, ako na západnom fronte utíchli zbrane, sa môže každý z nás zastaviť, aby premýšľal o nesmiernych obetiach, ktoré tak mnoho ľudí prinieslo,“ uviedla Mayová pred ceremóniou.

Princ Charles v rozhovore odvysielanom ráno stanicou BBC povedal: „Som z tej generácie, ktorá si pamätá mnoho ľudí, ktorí bojovali v tomto strašnom boji.“ „Dlhujeme obrovskú vďačnosť tým ľuďom, ktorí dali doslova všetko,“ dodal.

Alžbeta II. sa s členmi kráľovskej rodiny i Steinmeierom večer zúčastní na slávnostnej bohoslužbe v londýnskom Westminsterskom opátstve.

Padlých vojakov si uctili aj portrétmi v piesku

Veľké portréty vojakov, ktorí zahynuli počas prvej svetovej vojny, vytvorili v nedeľu v piesku na viacerých britských plážach, kde ich následne zmyla do mora stúpajúca prílivová voda. Poctu padlým takýmto spôsobom vzdali na plážach v anglickom Blackpoole a Cornwalle, na škótskych Shetlandoch i v iných častiach Spojeného kráľovstva, informovala agentúra AP.

Portréty v piesku boli súčasťou celonárodných spomienok pri príležitosti 100. výročia konca prvej svetovej vojny. Vybral ich anglický režisér Danny Boyle a početní umelci a dobrovoľníci ich začali vytvárať skoro ráno v čase odlivu. Boyle predtým povedal, že dúfa, že ľudia budú pri sledovaní týchto pominuteľných diel myslieť na „veľký príliv krvi“ počas vojny.

Projekt bol podľa neho inšpirovaný básňou Rudyarda Kiplinga My Boy Jack z roku 1917 o tom, ako matka sleduje každý príliv v nádeji, že jej nezvestný syn sa jedného dňa vráti z bojov, píše agentúra AFP. „Táto báseň sa stala pre mnohých z nás symbolom našich vlastných pocitov voči miliónom neznámych vojakov stratených v dejinách,“ napísal Boyle pre piatkové vydanie denníka Daily Mail.

„Kiplingov príliv a pomyslenie na tých mužov a ženy, ktorí odišli z týchto brehov slúžiť (v armáde), mi priniesli myšlienku na pláže, ktoré obklopujú tieto ostrovy, ako možné miesto, kde by sa ľudia mohli zísť a pripomenúť si storočie od konca ich boja – aby sa rozlúčili,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Londýn #princ charles #Frank-Walter Steinmeier #výročie 1. svetovej vojny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku