Vo Varšave pochodovalo v uliciach viac ako 200 000 ľudí

Viac ako 200 000 občanov vyšlo v nedeľu do ulíc Varšavy a pripojilo sa k dvom pochodom pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska. Ulicami poľskej metropoly prešli v popoludňajších hodinách i najvyšší ústavní činitelia vrátane prezidenta Andrzeja Dudu v rámci pochodu organizovaného štátom Pre Teba Poľsko.

11.11.2018 21:41
Poľsko, Deň nezávislosti, pochod Foto: ,
Viac ako 200 000 občanov vyšlo v nedeľu do ulíc Varšavy a pripojilo sa k dvom pochodom pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska.
debata (10)

Paralelne však napredoval ulicami Varšavy aj Pochod nezávislosti, ktorý pripravili nacionalisti a ultrapravicové subjekty a o ktorého konanie sa v uplynulých dňoch viedli súdne ťahanice. V rozpore so sobotňajšími informáciami sa napokon vo Varšave konajú totiž obe podujatia. Správy priniesla spravodajská televízia TVN24.

Hlava štátu sa ešte pred odštartovaním prvého z pochodov zdravila s občanmi, vyjadrovala radosť z ich prítomnosti a upozorňovala, že mimoriadny deň, akým je 100. výročie nezávislosti krajiny, si zasluhuje dôstojný priebeh spomienkových podujatí.

zväčšiť Viac ako 200 000 občanov vyšlo v nedeľu do ulíc... Foto: Reuters, AGENCJA GAZETA
Poľsko, Varšava, pochod, Deň nezávislosti Viac ako 200 000 občanov vyšlo v nedeľu do ulíc Varšavy a pripojilo sa k dvom pochodom pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska.

Premiér Mateusz Morawiecki bol zasa podľa spravodajskej televízie TVP Info prvým gratulantom mladému páru po tom, čo mladík s poľskou štátnou vlajkou v ruke požiadal svoju milú na čele pochodu o ruku.

Na pokojný priebeh podujatí vo Varšave, ale aj ďalších mestách krajiny dohliada značný počet príslušníkov rôznych bezpečnostných zložiek, ale svoj príspevok avizovali v tejto oblasti aj samotní organizátori. Napriek tomu priebeh varšavských podujatí narušili popoludní lokálne incidenty menšieho charakteru. K väčším zrážkam zatiaľ v poľskej metropole, kde si pochody vynútil aj isté obmedzenia plynulosti MHD a dočasné uzavretie niektorých ulíc či námestí, nedošlo.

Tajné služby, polícia a pohraničníci boli v pohotovosti

Poľské bezpečnostné zložky poskytli pred vyvrcholením osláv Pohraničnej stráži údaje okolo 400 aktivistov zo zahraničia, ktorí sa chystali na spomienkové slávnosti v Poľsku. Väčšinu z týchto osôb z radov hlavne neofašistov, pravicových radikálov a obdivovateľov Stepana Banderu na poľské územie pohraničníci nevpustili. Na území krajiny zadržali polícia a ďalšie bezpečnostné zložky pred nedeľňajšími pochodmi vo Varšave rádovo desiatky osôb a uskutočnili domové prehliadky ich bydlísk.

Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra PAP s odvolaním sa na hovorcu ministra pre koordináciu tajných služieb Stanislawa Žaryna. Podľa jeho slov boli medzi osobami nevpustenými do Poľska aj občania Švédska a Ruskej federácie.

Z Varšavy, kde sa v nedeľu vydalo do ulíc podľa neoficiálnych odhadov štvrť milióna ľudí, hlásili aj ojedinelé incidenty vrátane pálenia vlajky Európskej únie, či prítomnosti vlajok talianskych neofašistov a iných extrémistických zoskupení v mase účastníkov, či skandovania radikálnych hesiel.

Michal Dworczyk, šéf kancelárie poľského premiéra na to pre PAP reagoval slovami: „Niekoľko banditov nepokazí výročie a slávnosti stoviek tisícok Poliakov“. O výtržnostiach počas Pochodu nezávislosti vo Vroclave, ktorý napokon vedenie mesta predčasne rozpustilo, priniesla v nedeľu večer spravodajská televízia TVN24. Podľa rovnakého zdroja tam hodené fľaše zranili tri osoby, službukonajúceho policajta, Poľku a Brita. Pochod najskôr pozastavili, avšak po opakovanom odpaľovaní petárd a inej pyrotechniky i hroziacom strete s protidemonštran­tmi ho rozpustili.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #nezávislosť #pochod #Deň nezávislosti