Poľská polícia hľadá podpaľačov vlajky EÚ, vypísala aj odmenu

Poľská polícia požiadala občanov o pomoc pri stotožňovaní osôb, ktoré v nedeľu vo Varšave počas Pochodu nezávislosti podpálili vlajku Európskej únie. Informoval o tom v pondelok webový portál Gazeta.pl.

12.11.2018 15:29
debata (3)

Varšavská polícia zverejnila fotografie podozrivých a požiadala verejnosť o pomoc pri ich identifikácii. Veliteľ varšavskej polície vypísal odmenu 5 000 zlotých (1 160 eur) za akékoľvek informácie, ktoré povedú k zisteniu totožnosti páchateľov.

K tomu činu sa ešte v nedeľu prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter prihlásila organizácia Všepoľská mládež, ktorá pripojila aj príslušné fotografie. Všepoľská mládež deklaruje ako svoj cieľ výchovu mládeže v duchu národných a katolíckych hodnôt, nie politickú činnosť, ktorú však môžu vykonávať jednotliví členovia, i keď nie v mene organizácie. Úzko spolupracuje s politickou stranou Liga poľských rodín (LPR) a často býva považovaná za jej mládežnícku organizáciu či dokonca jej militantnú zložku.

S podpálenou vlajkou EÚ sa odfotografoval aj spravodajca televízie TVP Cezary Gmyz, ktorý záber zverejnil na svojom konte na sieti Twitter. Vedenie TVP sa k tejto záležitosti zatiaľ nevyjadrilo. Poľská polícia pátra okrem toho aj po osobách, ktoré počas pochodu zapaľovali v dave zakázanú pyrotechniku.

Do ulíc Varšavy vyšlo v nedeľu podľa poľského ministerstva vnútra viac ako 250 000 občanov, ktorí sa pripojili k dvom pochodom pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska. Prvý pochod sa konal za účasti najvyšších ústavných činiteľov a pod heslom „Pre Teba, Poľsko“. Paralelne sa uskutočnil aj Pochod nezávislosti, ktorý pripravili nacionalisti a ultrapravicové subjekty. O jeho konanie sa koncom týždňa viedli súdne spory.

3 debata chyba