Rusko, Irán a Turecko budú znova rokovať o Sýrii koncom novembra

19.11.2018 12:18
sýria, turecko, usa, vojna, konflikt, vojak,...
Sýrske a americké jednotky hliadkujú pri tureckej hranici. Autor: ,

Zástupcovia Ruska, Iránu a Turecka sa stretnú v novom kole rokovaní o konflikte v Sýrii, ktoré sa uskutoční 28.-29. novembra v kazašskom hlavnom meste Astana. S odvolaním sa na pondelňajšie oznámenie kazašského ministra zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP.

„Účastníci majú v pláne diskutovať o súčasnej situácii v Sýrii, predovšetkým v provincii Idlib, vytváraní podmienok na návrat utečencov a vnútorne vysídlených obyvateľov, ako aj o rekonštrukcii po skončení konfliktu,“ povedal Kajrat Abdrachmanov.

Pôjde už o 11. stretnutie v rámci tzv. astanského formátu pre politické riešenie konfliktu v Sýrii, ktorý v januári 2017 odštartovali Rusko a Irán, podporujúce sýrskeho prezidenta Bašára Asada, spoločne s Tureckom, podporujúcim opozičných povstalcov, dodala AFP.

Na rokovaniach sa podľa šéfa kazašskej diplomacie zúčastnia aj zástupcovia vlády v Damasku a ozbrojených opozičných skupín. Akých predstaviteľov vyšlú Rusko, Irán a Turecko, však nešpecifikoval.

Novembrové rokovania sa uskutočnia v čase pokračujúcich bojov v Sýrii, ktoré môžu ohroziť dohodu o zriadení nárazníkovej zóny v oblasti provincie Idlib. Ide o poslednú veľkú baštu opozičných povstalcov v krajine.

Táto lokalita je súčasťou demilitarizovanej zóny, na ktorej zriadení sa 17. septembra v ruskom letovisku Soči dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan.

Cieľom tejto rusko-tureckej dohody je oddeliť sýrske vládne sily od povstalcov. V zóne majú podľa dohody Moskvy s Ankarou hliadkovať turecké sily i ruská vojenská polícia. Stiahnuť by sa z nej mali radikálni militanti i ťažké zbrane opozičných skupín, ktoré už od roku 2011 vedú povstanie proti prezidentovi Asadovi.

Stretnutia astanského formátu, ktoré nasledovali po ruskej vojenskej intervencii v Sýrii, postupne nahrádzajú predchádzajúce mierové rokovania pod záštitou Organizácie Spojených národov (OSN) známe ako ženevský mierový proces.

#Sýria #vojna v Sýrii
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku