Bývalý osobný strážca bin Ládina asi zostane v Tunisku

21.11.2018 18:41

Bývalý osobný strážca teroristického vodcu Usámu bin Ládina, o ktorého návrat z Tuniska sa posledné mesiace usilovala nemecká justícia, nakoniec zrejme zostane v severoafrickej krajine. Správny súd v Gelsenkirchene totiž dnes zmenil svoje predchádzajúce rozhodnutie, podľa ktorého nesmel byť Sami A. do Tuniska vydaný. Zdôvodnil to zárukami, ktoré krajina Nemecku poskytla.

Súd, na ktorý sa kvôli prehodnoteniu prípadu obrátil Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF), konštatoval, že už nie je príliš pravdepodobné, že by Sami A. bol vo svojej rodnej krajine vystavený mučeniu alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu. Zaručila to tuniská ambasáda v Berlíne a tejto záruke je možné veriť aj preto, že prípad je tak mediálne sledovaný a politicky významný, uviedol súd v tlačovej správe, ktorú zverejnil na svojom webe.

Prípad Samiho A. vzbudil v Nemecku veľké kontroverzie. Tie sa týkali jednak toho, že sa muža dlhé roky nedarilo zo spolkovej republiky deportovať, a jednak okolností jeho vyhostenia. Miestne úrady ho totiž deportovali 13. júla napriek tomu, že súd v Gelsenkirchene predbežne rozhodol, že nemôže byť do Tuniska vyhostený. Verdikt bol ale úradom doručený až v momente, keď už bol Sami A. v lietadle.

Súd následne konštatoval, že deportácia 42-ročného muža bola „hrubo protiprávna“ a že pri nej boli porušené základné právne princípy. Nariadil tiež, že musí byť vrátený, čo neskôr potvrdil aj vrchný správny súd v Severnom Porýní-Vestfálsku. O pochybeniach úradov sa potom viedla tiež politická diskusia.

Dnešné rozhodnutie súdu by ale mohlo situáciu definitívne upokojiť. V hlavnom konaní, ktoré ešte súd čaká, sa totiž verdikt zrejme už nezmení.

Tunisan, ktorý podľa nemeckých úradov v rokoch 1999 až 2000 pôsobil v Afganistane ako jeden z bin Ládinových bodyguardov, žil v Nemecku s prestávkami od roku 1997. Členovia jeho rodiny už majú nemecké občianstvo.

#terorizmus #Nemecko #bodyguard #Usama bin Ládin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku