Ukrajina si pripomenula päť rokov od vypuknutia revolúcie

Stovky Ukrajincov si v stredu v Kyjeve pripomenuli päť rokov od vypuknutia revolúcie, ktorá viedla k zosadeniu promoskovskej vlády, ale aj k anexii Krymu Ruskom a k vojne na juhovýchode krajiny.

21.11.2018 22:18
Ukrajina, majdan, výročie, povstanie, pomník Foto: ,
Pamätník s názvom Nebeská stotina na kyjevskom Námestí nezávislosti, známom tiež ako Majdan, pripomína ľudí, ktorí tam zahynuli počas protivládnych protestov.
debata (308)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a poprední členovia vlády položili sviečky k provizórnemu pamätníku na kyjevskom Námestí nezávislosti, známom tiež ako Majdan. Pamätník s názvom Nebeská stotina pripomína ľudí, ktorí tam zahynuli počas protivládnych protestov, informovala agentúra AFP.

„Zomreli tu tí najlepší… Ale život ide ďalej a bude lepšie,“ konštatoval pre AFP 63-ročný Volodymyr Kyrylenko, ktorý sa zúčastnil na vtedajších demonštráciách na Majdane. „Pomaly smerujeme k slobode a nezávislosti,“ uviedla zas učiteľka na dôchodku Ľudmila Gryvačevská.

Vlna demonštrácií sa začala v novembri 2013 po tom, čo sa promoskovský prezident Viktor Janukovyč stiahol z rokovaní o podpise asociačnej dohody s EÚ. Prozápadná revolúcia napokon viedla vo februári 2014 k jeho zosadeniu. Ruskí vojaci následne začali obsadzovať Krym a jeho obyvatelia sa o čosi neskôr vyslovili za pripojenie k Rusku v referende, ktoré Kyjev a Západ neuznali.

Proruskí separatisti následne vyhlásili samozvané republiky v Doneckej a Luhanskej oblasti. V prebiehajúcom konflikte medzi separatistami a vládnymi silami zahynulo už vyše 10 000 ľudí.

Ukrajina a jej západní spojenci obviňujú Rusko z podnecovania povstania separatistov a dodávania zbraní a vojakov do regiónu. Rusko napriek značným dôkazom popiera svoju účasť v konflikte, dodala AFP.

308 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna #Ukrajina #revolúcia #Krym #Majdan #Petro Porošenko