Exšéf Trumpovej volebnej kampane klamal vyšetrovateľom, tvrdí Mueller

Osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller obvinil bývalého šéfa volebnej kampane prezidenta USA Donalda Trumpa Paula Manaforta, že klamal federálnym vyšetrovateľom. Podľa Muellera, ktorý vyšetruje údajné ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016 Ruskom, tým Manafort nedodržal dohodu o spolupráci, ktorú uzatvoril s prokuratúrou.

27.11.2018 07:27 , aktualizované: 19:09
Manafort Foto: ,
Na snímke Paul Manafort.
debata (1)

Na základe tejto dohody musí Manafort „úplne a pravdivo“ spolupracovať s osobitným vyšetrovateľom Muellerom. Ten uviedol, že po tom, čo Manafort s ním túto dohodu uzatvoril, „spáchal federálne zločiny“ tým, že klamal o „rôznych záležitostiach“.

Mueller následne federálneho sudcu požiadal, aby stanovil termín oznámenia trestu.

Manafort popiera, že klamal. Jeho advokáti uviedli, že ich klient je presvedčený, že vyšetrovateľom „poskytol pravdivé informácie“. Nesúhlasil ani s obvinením, že dohodu o spolupráci porušil.

Manafort sa v septembri na federálnom súde vo Washingtone priznal k sprisahaniu proti Spojeným štátom a k sprisahaniu za účelom marenia spravodlivosti a súhlasil so spoluprácou. Do vynesenia rozsudku zostáva vo väzení. Hrozí mu niekoľko rokov vo väzení.

V samostatnom procese na federálnom súde v štáte Virgínia Manaforta porota 21. augusta uznala za vinného v ôsmich bodoch obžaloby. Manaforta uznala za vinného z daňových a bankových podvodov a z toho, že nedokázal zverejniť svoje zahraničné bankové účty. Termín oznámenia trestu sudca vtedy nestanovil.

Manafort čelil mnohým obvineniam vrátane prania špinavých peňazí a bankového i daňového podvodu v súvislosti s prácou, ktorú vykonával pre bývalého prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča predtým, než bol vo februári 2014 zosadený. Manafort sa predtým vyhlásil za nevinného. Jeho obhajoba tvrdila, že sa stal obeťou svojich zamestnancov.

Manafort sa údajne stretával s Assangeom

Manafort sa v minulosti niekoľkokrát tajne stretol so spoluzakladateľom serveru WikiLeaks Julianom Assangeom na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Rokoval s ním aj v čase, keď vstupoval do Trumpovej kampane, a krátko predtým, než WikiLeaks zverejnil e-maily demokratov. Napísal to dnes britský denník The Guardian. Assange, ktorý žije na ekvádorskej ambasáde v Británii od roku 2012, informáciu o kontaktoch s Manafortom označil za falošnú správu.

Podľa údajne dobre informovaného zdroja denníka The Guardian sa stretnutia konali roku 2013, 2015 a na jar 2016. Práve vtedy sa stal Manafort kľúčovou postavou Trumpovho ťaženia do Bieleho domu, napísal britský denník.

Práve táto posledná schôdzka môže podľa denníka zaujímať osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním možného vplyvu Ruska na americké prezidentské voľby. V roku 2016 sa Manafort zišiel s Assangeom v marci a o niečo neskôr potom server zverejnil informácie získané z e-mailov ukradnutých zo serverov americkej Demokratickej strany. V USA z útokov podozrievajú ruských hackerov.

The Guardian svoju informáciu založil na zápise urobenom ekvádorskou tajnou službou. Dokladá Manafortovu návštevu Assangea v roku 2013. Američan sa na ambasádu vrátil roku 2015 a nakoniec v marci 2016. Posledná schôdzka trvala 40 minút.

Assange sa skrýva na veľvyslanectve z obáv, aby nebol vydaný do USA, kde mu hrozí stíhanie pre zverejnenie tajných dokumentov o vojne v Iraku alebo v Afganistane. Podľa The Guardianu mohol mať osobný záujem poškodiť americkú Demokratickú stranu v kampani, pretože veril, že Trumpova administratíva sa nebude usilovať o jeho vydanie a obvinenie zo špionáže.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #Paul Manafort #Robert Mueller