Belgickej vláde hrozí kvôli Paktu o migrácii rozpad

Federálna vláda Belgicka je v ohrození. Dôvodom možného rozpadu kabinetu premiéra Charlesa Michela a vypísania predčasných volieb je Pakt OSN o migrácii, uviedla v pondelok belgická televízna stanica RTBF.

03.12.2018 15:15
debata (12)

Podľa správ RTBF bolo v pondelok ráno priam „hmatateľné napätie“ medzi partnermi federálnej vlády. Hlavným kameňom úrazu je globálny pakt o migrácii, ktorý premiér obhajuje a chce, aby sa Belgicko stalo jeho signatárom, avšak Nová flámska aliancia (N-VA), najsilnejšia politická strana v Belgicku, túto dohodu odmieta.

Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii sa má schvaľovať o týždeň (10.-11.12) na medzinárodnej konferencii v Marrákeši.

RTBF upozornila, že v pondelok ráno ministri zo strany flámskych nacionalistov po príchode na vládu mali len málo vyhlásení a boli „skôr zamračení“ – podľa ich slov však N-VA nechce ohroziť fungovanie vlády. Pre médiá to potvrdili flámsky premiér Geert Bourgeois a minister vnútra Jan Jambon. Minister vnútra však dal jasne najavo, že marrákešský pakt predstavuje pre jeho stranu „vážny problém“.

Jambon presadzuje, aby sa do textu paktu dostalo tzv. vysvetľujúce vyhlásenie, ktoré by z paktu odstránilo akúkoľvek „záväznú silu“. Tomuto scenáru sa nebráni ani premiér Michel. Ak sa však premiér s ministrami ohľadom podpisu dohody z Marrákešu nedohodnú, v hre je aj rozpad koalície a vlády s hrozbou predčasných volieb.

Predčasným voľbám sa chcú všetci vyhnúť, boli by zbytočné, keďže už o polroka, koncom mája 2019 (26.5.), budú Belgičania rozhodovať nielen o poslancoch do Európskeho parlamentu v eurovoľbách, ale aj o novom zložení federálneho parlamentu a regionálnych samospráv.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Belgicko #Globálny pakt OSN o migrácii
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy