Ruský ústavný súd potvrdil zmenu hranice medzi Čečenskom a Ingušskom

06.12.2018 15:02
rusko, ingušsko, protest, čečensko
Ľudia protestujúci proti výmene území. Autor: ,

Zmena hranice medzi Čečenskou republikou a Ingušskou republikou bola podľa štvrtkového rozhodnutia ruského ústavného súdu legálna. Spor o podobu hraníc týchto dvoch federálnych subjektov Ruska vyvolal v októbri masové demonštrácie. Informovala o tom agentúra Interfax.

Predmetné rozhodnutie ukončilo vznikajúci právny spor ohľadom legálnosti podobných dohôd o zmene hraníc, uzavretých federálnymi subjektmi na území Ruska. Ten vznikol po tom, ako ingušský ústavný súd v októbri dohodu zrušil s poukazom na to, že na jej uplatnenie je potrebný súhlas občanov v referende.

Kremľom podporovanú zmluvu o výmene území a úprave vzájomnej hranice podpísali ešte v septembri prezident Ingušska Junus-bek Jevkurov a čečenský líder Ramzan Kadyrov.

Dohoda o výmene území vyvolala vlnu rozsiahlych protestov v Ingušsku, kde jej odporcovia obviňovali Jevkurova zo zrady ingušských záujmov a vyzývali ho na odstúpenie. Ingušský líder naopak tvrdil, že dohoda prispeje k stabilite celého ruského severného Kaukazu.

Čečenský prezident Kadyrov je podľa svojich slov sudcom za ich rozhodnutie „vďačný“ a verí, že otázka hranice s Ingušskom je týmto dňom vyriešená.

Kritik Kremľa Alexej Navaľnyj podľa agentúry AFP na margo štvrtkového rozhodnutia súdu naopak vyhlásil, že ide o ďalší dôkaz toho, že obyčajní občania nemajú v Rusku žiadnu možnosť rozhodovať o zásadných otázkach. Regionálni lídri môžu meniť hranice, „ako sa im zachce, ignorujúc pri tom zákon, ako aj názor a pocity ľudí“, uviedol opozičný líder na Twitteri.

Čečenci a Inguši sú príbuzné etniká patriace do tzv. vajnachskej jazykovej skupiny obývajúcej oblasť severného a južného Kaukazu. V rokoch 19361944 a 19571991 žili oba národy spoločne v rámci Čečensko-Ingušskej autonómnej Sovietskej socialistickej republiky, po rozpade ktorej sa Inguši na rozdiel od Čečencov rozhodli ostať súčasťou novovzniknutej Ruskej federácie. Napriek príbuznosti a spoločnej histórii sú vzťahy Čečencov a Ingušov poznačené dlhodobým sporom o podobu vzájomnej hranice.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #Čečensko #Ingušsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku