Nová šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová stavia mosty medzi sebou a rivalmi

Nástupkyňa kancelárky Angely Merkelovej na poste predsedníčky hlavnej nemeckej, stredopravej strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová sa v sobotu snažila upevniť si moc po tesnom víťazstve a za generálneho tajomníka strany vymenovala mladého konzervatívca Paula Ziemiaka.

08.12.2018 15:49
Annegret Krampová-Karrenbauerová, CDU Foto: ,
Nová predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová.
debata (32)

Zároveň sa takto šéfka CDU usiluje postaviť mosty medzi sebou a svojimi rivalmi.

Krampovú-Karrenbauerovú (56), Merkelovej spojenkyňu a političku blízku aj centristickým postojom, zvolili v piatok za predsedníčku Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU).

Tesne porazila Friedricha Merza, niekdajšieho rivala Merkelovej, ktorý stelesňuje tradičnejší, konzervatívnejší prístup k politike a jasnejší odstup od éry dlhoročnej kancelárky. Ďalšieho niekdajšieho kritika Merkelovej, ministra zdravotníctva Jensa Spahna, vyradila zo súboja v skoršom hlasovaní, pripomenula tlačová agentúra AP.

Krampová-Karrenbauerová v sobotu ukázala, že veľmi chce zastaviť pretrvávajúce názorové spory a dať konzervatívcom aj mladším členom silnejší hlas.

Šéfka CDU nominovala Ziemiaka, 33-ročného lídra mládežníckeho krídla strany, za generálneho tajomníka – teda predstaviteľa povereného vykonávaním každodennej politickej stratégie. Túto prácu robila aj ona sama, kým ju nezvolili za predsedníčku CDU, a ide o druhý najdôležitejší post v strane.

„Strana nie je rozštiepená – všetci máme úlohu pracovať na jednote tejto strany,“ povedala na straníckom zjazde v Hamburgu.

V Poľsku narodený Ziemiak, ktorý nemal protikandidáta, získal podporu 62,8 percenta delegátov. Tento výsledok naznačuje, že Krampovú-Karrenbauerovú čaká ešte veľa práce.

Ziemiak je orientovaný viac napravo než nová šéfka CDU, pokladajú ho za priateľa Spahna a prichádza z toho istého regiónu ako Merz. Sám seba označuje za vlastenca a klasického konzervatívca. Do radov CDU má prilákať mladších ľudí, napísala tlačová agentúra DPA.

Krampová-Karrenbauerová, médiami pre svoje dlhé meno nazývaná jednoducho AKK, je katolíčka, ktorá je v sociálnych a bezpečnostných záležitostiach „o odtieň“ konzervatívnejšia než Merkelová, napísala agentúra AP. Nachádza sa pod tlakom, aby zväčšila voličskú základňu CDU po pochmúrnom roku, v ktorom sa Merkelovej neistá vládna koalícia so stredoľavými sociálnymi demokratmi pohybovala od jednej krízy k druhej.

„Ľudia ma pokladajú za mini-Merkelovú, za kópiu, viac-menej za to isté, ako je Merkelová – ale môžem vám povedať, že tu stojím sama za seba, taká, akú ma vytvaroval život, a som na to hrdá,“ povedala v sobotu delegátom zjazdu.

Na budúci rok sa bude konať štvoro krajinských volieb, z toho tri hlasovania na bývalom komunistickom východe, kde je protimigračná, krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) najsilnejšia. Spolupredsedníčka strany AfD Alice Weidelová opísala Krampovú-Karrenbauerovú ako „Merkelová 2.0“ a vyhlásila, že „poslední konzervatívni kresťanskí demokrati prehrali bitku“.

Krampová-Karrenbauerová musí dokázať, že Weidelová sa mýli. Už informovala, že začiatkom budúceho roka má v pláne prehodnotiť stranícku migračnú a bezpečnostnú politiku. A v máji čelí prvým celonemeckým voľbám do Európskeho parlamentu, čo je pre vládnuce strany často bolestivá skúsenosť.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #CDU #Annegret Krampová-Karrenbauerová