20,114 poslanciPS/SPOLU
15,723 poslanciSmer
12,072 poslanciĽSNS
9,692 poslanciKDH
9,622 poslanciSaS
5,251 poslanecOĽaNO
4,960 poslancovSMK
4,090 poslancovSNS

Irán potvrdil nedávny test balistickej strely

11.12.2018 11:26

Irán potvrdil, že nedávno vykonal skúšku balistickej strely stredného doletu. Stalo sa tak po tom, ako západné mocnosti ostro kritizovali test balistickej strely z 1. decembra, uviedla agentúra AFP.

„Pokračujeme v skúškach našich striel a tá nedávna bola významným testom,“ informovala iránska agentúra Fars odvolávajúca sa na brigádneho generála Amíra Alího Hadžizádeha, veliteľa vzdušných síl iránskych Revolučných gárd.

Iránska armáda 3. decembra vyhlásila, že bude pokračovať v skúškach balistických striel aj napriek ich odsúdeniu zo strany Spojených štátov.

„Testovanie striel slúži na obranu krajiny a zastrašenie nepriateľa. Irán v tom bude pokračovať,“ povedal pre agentúru Tasním hovorca iránskych ozbrojených síl.

Pompeo: Test je v rozpore s rezolúciou

Dodal, že Irán bude pokračovať aj vo vývoji balistických striel, pričom táto činnosť je mimo rámca jadrových rokovaní a súčasťou národnej bezpečnosti, na ktorú Teherán „nepotrebuje povolenie od iných štátov“.

Jeho vyhlásenie prišlo krátko po tom, ako americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo odsúdil Irán za testovanie balistických striel stredného doletu schopných niesť viacero jadrových hlavíc. Podľa neho dokážu tieto strely „zasiahnuť časti Európy a akékoľvek miesto na Blízkom východe“.

„Tento test je v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2231, ktorá zakazuje Iránu uskutočňovať všetky aktivity súvisiace s balistickými strelami schopnými niesť jadrové hlavice,“ uvádza sa ďalej v Pompeovom stanovisku. Šéf americkej diplomacie vyzval Irán, aby upustil od tejto činnosti.

#Irán #balistická strela
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
22,7
Ruža farebná v celofáne

Ruža farebná v celofáne

44,99
Flower box biela kocka "M" červené ruže

Flower box biela kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk