Ruska obvinená v USA zo špionáže sa chce priznať k porušeniu zákonov

Ruská občianka Marija Butinová, ktorá je v USA na základe obvinenia zo špionáže vo vyšetrovacej väzbe, začala spolupracovať s vyšetrovateľmi. Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN.

13.12.2018 10:58
butinová Foto:
Marija Butinová je v USA na základe obvinenia zo špionáže vo vyšetrovacej väzbe.
debata (70)

Butinová podľa tohto zdroja poskytla vyšetrovateľom informáciu o občanovi Spojených štátov, ktorý jej údajne pomáhal preniknúť medzi vplyvných amerických politikov, ako aj o ruskom občanovi, ktorý jej dával pokyny.

Americká televízia NBC uviedla, že Butinová súhlasila so spoluprácou s vyšetrovateľmi a pred súdom zmení svoju pôvodnú výpoveď a prizná sa k porušeniu amerického zákona o zahraničných agentoch.

Mal jej pomáhať vysokopostavený politik

Na základe priznania viny pred súdom jej môže hroziť do pol roka väzenia a následná deportácia do Ruska.

Súdne vypočúvanie v kauze Butinovej sa pred washingtonským federálnym súdom uskutoční vo štvrtok.

Spomínaným občanom USA, ktorý Butinovej údajne pomáhal dostať sa k vysokopostaveným americkým politikom, je podľa CNN politický konzultant Republikánskej strany Paul Erickson.

Agentúra AP pred nedávnom napísala, že 56-ročný Erickson udržiaval s Butinovou osobné styky a dokonca s ňou žil. Vyšetrovatelia majú vraj podozrenie, že Ruska používala k prenikaniu do amerických politických štruktúr aj sex.

Riadená údajne Putinom

Pokiaľ ide o Rusa, ktorý Butinovú podľa jej slov riadil, malo by podľa CNN ísť o Alexandra Toršina, ktorý bol v rokoch 2001–15 poslancom Rady federácie a koncom novembra tohto roku oznámil, že sa vzdáva postu námestníka guvernérky ruskej centrálnej banky (Bank Rossiji). Toršin je údajne blízky Putinov spolupracovník.

Americká prokuratúra Butinovú viní z toho, že sa pokúsila infiltrovať do amerického Národného združenia držiteľov zbraní (NRA), ktoré má podľa agentúry Reuters úzke väzby na niektorých republikánskych politikov vrátane prezidenta Donalda Trumpa.

Moskva tvrdí, že obvinenia vznesené voči Butinovej sú vymyslené a že jej zatknutie v júli tohto roku bolo motivované záujmami americkej vnútornej a zahraničnej politiky.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #špionáž #Marija Butinová