„NATO poskytne Ukrajine dodatočnú podporu, najmä jej do konca roka dodá techniku pre utajené spojenie,“ povedal politický šéf aliancie. Táto technika má byť súčasťou pomoci v hodnote 40 miliónov eur, ktorú NATO prisľúbilo Kyjevu na posilnenie ozbrojených síl.
Stoltenberg dnes opäť vyzval Rusko, aby zajatých námorníkov prepustilo na slobodu a lode vrátilo Ukrajine, a domáhal sa „slobody plavby“ v Azovskom mori. Ocenil tiež „pokoj a zdržanlivosť“ Ukrajiny počas tejto krízy.
Porošenko označil oslobodenie 24 zajatých Ukrajincov za „absolútnu prioritu“.
Rusko výzvy odmieta
Moskva všetky výzvy zo sveta na prepustenie ukrajinských námorníkov odmieta a chystá sa ich súdiť za to, čo nazýva nezákonným prekročením ruských hraníc.
Jablkom sváru je Kerčský prieliv medzi Čiernym a Azovským morom, cez ktorý Rusko postavilo most na anektovaný Krym. Ukrajina anexiu polostrova odmieta uznať a trvá na slobode plavby prielivom, zaručenej predchádzajúcimi dohodami a medzinárodnými dohovormi. Rusko naopak tvrdí, že vstup do prielivu ako ruských výsostných vôd vyžaduje predbežný súhlas ruských úradov. Kým Kyjev interpretuje incident v prielive ako ruskú agresiu a predohru k ovládnutiu Azovského mora, Moskva tvrdí, že išlo o ukrajinskú provokáciu, ktorá má zvýšiť Porošenkovi šance v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.