Na východe Sýrie padla posledná bašta IS, mesto Hadžín

Jednotky sýrskych Kurdov podporované lietadlami koalície vedenej Spojenými štátmi dobyli v piatok východosýrske mesto Hadžín, ktoré ovládali militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát.

14.12.2018 10:31
Sýria, Hadžím, IS, islamský štát, vojaci Foto: ,
K ozbrojeným zrážkam medzi džihádistami a bojovníkmi Sýrskych demokratických síl SDF (na snímke) - milícií podporovaných USA - v provincii Dajr az-Zaur dochádza už niekoľko mesiacov.
33

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie mimovládnej organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

K ozbrojeným zrážkam medzi džihádistami a bojovníkmi Sýrskych demokratických síl (SDF) – milícií podporovaných USA – v provincii Dajr az-Zaur bohatej na ložiská ropy dochádza už niekoľko mesiacov. V poslednom čase sa intenzita bojov vystupňovala. „Po týždni ťažkých bojov a náletov sa SDF podarilo vykopnúť Islamský štát z Hadžínu,“ uviedol riaditeľ SOHR Rámí Abdal Rahmán s tým, že operáciu, ktorej cieľom bolo dobytie Hadžínu, sa podarilo úspešne ukončiť na svitaní.

Hadžín s približne 40 000 obyvateľmi bol najväčším mestom v oblasti v provincii Dajr az-Zaur, ktorú Islamský štát ešte kontroluje.

Oblasť ovládaná IS, niekedy označovaná aj ako „hadžínska kapsa“, je posledným zvyškom kedysi rozľahlého „kalifátu“, ktorý islamisti vyhlásili v roku 2014 na územiach patriacich Iraku a Sýrii. Na úsilí zlomiť odpor IS na posledných miestach, ktoré ovláda, sa podľa SOHR podieľa približne 17 000 bojovníkov Sýrskych demokratických síl.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
33 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Islamský štát