Na Ukrajine vznikla nová pravoslávna cirkev, nezávislá od Ruska

Na Ukrajine vznikla pravoslávna cirkev nezávislá od Moskvy. Cirkevný snem, ktorý sa konal v sobotu v Kyjeve, za jej predstaveného zvolil metropolitu perejaslavského a bilocerkivského Jepifanija. Jepifanij bude mať titul "metropolita kyjevský a celej Ukrajiny".

15.12.2018 14:15, aktualizované: 17:48
Ukrajina, porošenko, pravoslávna cirkev, Kyjev,... Foto: ,
Cirkevný snem za predstaveného novej pravoslávnej cirkvi zvolil metropolitu perejaslavského a bilocerkivského Jepifanija (vpravo). Na ľavo ukrajinský prezident Petro Porošenko.
debata (220)

Ľuďom zhromaždeným na námestí pred Chrámom sv. Sofie v Kyjeve to v sobotu oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ako v sobotu informovala agentúra Ukrinform, Porošenko v prejave k zhromaždeným uviedol, že dnešný deň sa zapíše do dejín Ukrajiny ako deň zrodu jej autokefálnej cirkvi a ako deň, keď „konečne získavame nezávislosť od Ruska.“ Vo svojom príhovore opäť zdôraznil, že „štát nebude zasahovať do záležitostí cirkvi“.

V Chráme sv. Sofie sa v sobotu konal cirkevný snem, ktorý mal zlúčiť tri na Ukrajine existujúce pravoslávne cirkvi a vytvoriť novú ukrajinskú cirkev nezávislú od Moskvy. Do práce na cirkevnom sneme v Kyjeve sa zapojili duchovní a laici všetkých pravoslávnych cirkví na Ukrajine vrátane časti tých, ktorí sa hlásia k moskovskému patriarchátu, informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Časť tých duchovných, ktorí sú verní Moskve, pozvánky na cirkevný snem vrátila s tým, že sa na ňom odmietajú zúčastniť, píše Ukrinform. Na rokovanie synody zavítali okrem prezidenta aj ďalší predstavitelia svetskej moci na Ukrajine.

Pred chrámom sa od piatka večera konalo nočné bdenie veriacich a duchovných modliacich sa za cirkev, za jej hodnostárov i za Ukrajinu. Zhromaždenie pred chrámom pokračovalo aj počas dňa. V uliciach Kyjeva hliadkovalo asi 4 000 policajtov.

Tri pravoslávne cirkvi

Od rozpadu Sovietskeho zväzu pôsobia na Ukrajine tri pravoslávne cirkvi: jedna (najväčšia) je verná patriarchátu moskovskému a celej Rusi, druhá Moskvu odmieta akceptovať a tretia (najmenšia) patrí pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v USA.

Rozkol v ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa ešte viac prehĺbil po ruskej anexii Krymu a vypuknutí separatistického konfliktu na východnej Ukrajine.

Impulzom k zvolaniu sobotňajšieho cirkevného snemu v Kyjeve bolo rozhodnutie ekumenického patriarchu Bartolomeja z 11. októbra tohto roka. Bola ním zrušená 300-ročná podriadenosť kyjevských prelátov voči Moskve a bola tiež sňatá kliatba uvalená moskovským patriarchátom na ukrajinskú cirkev a jej predstaviteľov.

Okrem toho konštantínopolský patriarchát fakticky obnovil svoje práva na Ukrajinu, keď zrušil právo moskovského patriarchátu vymenúvať kyjevského metropolitu platné od roku 1686. Kyjevského metropolitu bude voliť spomínaný zbor biskupov.

Ruská pravoslávna cirkev, podobne ako aj celý rad ďalších miestnych pravoslávnych cirkví vníma toto rozhodnutie konštantínopolského patriarchátu ako nepriateľský a protiprávny krok, ktorý podľa nich môže viesť k rozkolu vnútri pravoslávia. Ruská pravoslávna cirkev už medzičasom prerušila vzťahy a konštantínopolským patriarchátom.

220 debata chyba
Viac na túto tému: #Pravoslávna cirkev #Ukrajina #Petro Porošenko
Flowers