Aktivisti na protestnom zhromaždení v Maroku odsúdili vraždy turistiek

Približne sto ľudskoprávnych aktivistov sa v sobotu zišlo pred dánskym veľvyslanectvom v marockom hlavnom meste Rabat na proteste proti vražde dvoch škandinávskych turistiek.

22.12.2018 17:55
Maroko Dánsko Nórsko turistky mŕtve Foto: ,
Forenzný tím na mieste, kde našli telá dvoch škandinávskych turistiek pri dedine Imlíl v oblasti pohoria Vysoký Atlas v strednom Maroku.
debata (13)

Marocké úrady objavili telá 24-ročnej Louisy Vesteragerovej Jespersenovej z Dánska a 28-ročnej Maren Uelandovej z Nórska neďaleko vrcholu hory Tubkál v pohorí Vysoký Atlas. Obe ženy mali podrezané hrdlá. V súvislosti s prípadom zatkli už celkovo 13 osôb, pričom miestne úrady tvrdia, že ide o teroristický čin.

Marocké úrady a dánska polícia sa zároveň usilujú verifikovať videozáznam cirkulujúci na internete, na ktorom môže byť zachytené zabitie jednej z turistiek.

Na videozázname je počuť, ako údajný vrah kričí, že čin je „pomstou za našich bratov v Hadžíne“. Hadžín je mesto na východe Sýrie, kde vojenská koalícia pod velením USA uskutočňuje nálety proti militantom džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), informovala tlačová agentúra DPA.

Marocká prokuratúra vyšetruje i ďalší videozáznam, ktorý bol zrejme vytvorený týždeň pred útokom na škandinávske turistky. Štyri osoby na danom videozázname prisahajú vernosť vodcovi IS abú Bakrovi Bagdádímu.

„Maroko je tolerantná krajina a my – ľud a vláda – budeme bojovať proti extrémizmu všetkými možnými spôsobmi,“ povedal pre DPA jeden z demonštrantov. Ďalšie protestné zhromaždenie je naplánované pred nórskou ambasádou v Rabate, potvrdili ľudskoprávni aktivisti.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #aktivisti #protest #Maroko #teroristický čin